W ostatnim czasie dieta fleksitariańska cieszy się zainteresowaniem wśród Polaków. Wynika to m.in. z rosnącej świadomości dotyczącej zdrowia oraz wpływu produkcji mięsnej żywności na klimat. Fleksitarianizm to dobry pomysł - odpowiednio zbilansowana dieta fleksitariańska korzystnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo, nie stanowi ona wyzwania kulinarnego, bo w posiłkach uwzględnia ryby, nabiał, jaja i od czasu do czasu również mięso. Nie jest też restrykcyjna - nie ma konkretnych zasad, mówiących, ile razy w tygodniu dopuszczone są produkty odzwierzęce. Jednak ze względu na to, że, regularne spożywanie mięsa jest na dość wysokim poziomie, każdy krok w kierunku jego ograniczenia będzie dla nas dobry.
Pozytywny wpływ na środowisko, prostota przygotowywania posiłków oraz duży wybór owoców, warzyw i produktów roślinnych to nie jedyne powody, które sprawiają, że stosowanie diety fleksitariańskiej staje się popularne. Na korzyść diety fleksitariańskiej przemawia to, że gdy jest prawidłowo zbilansowana zapewnia odpowiednią dawkę witaminy B12 i żelaza, białka i błonnika, co w przypadku diety wegetariańskiej czasami może okazać się sporym wyzwaniem. Badania pokazują, że przejście na elastyczny wegetarianizm może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, otyłości i problemów z układem trawiennym. Jedząc roślinnie możemy czuć się lepiej.
Fleksitarianizm to nie tylko dieta, ale cały styl życia, który uznawany jest też za elastyczny wegetarianizm. Kładzie nacisk na zbilansowane, różnorodne i smaczne jedzenie, które korzystnie wpływa na nasz organizm oraz na otaczające środowisko. Główne założenie to ograniczenie spożycia mięsa. Ale to nie wszystko. Czas na kilka dodatkowych wskazówek.
Jeśli nie masz pomysłów na dania wegetariańskie, które urozmaicą Twoją fleksitariańską dietę – na naszej stronie znajdziesz wiele ciekawych inspiracji. Smacznego!