Wiele osób może zastanawiać się, co jeść, gdy za oknem jest gorąco. W lecie często sięga się po inne potrawy niż przez cały rok. Na istotne zmiany w wakacyjnym jadłospisie może mieć wpływ wiele czynników. Warto wymienić przede wszystkim zmianę rozkładu dnia, dostępność sezonowych składników, a także to, że często w upalne dni możesz mieć mniejszy apetyt. Jak dopasować dietę do takich warunków? Zobacz praktyczne rady, co gotować na wakacjach!
Podczas wakacji, podobnie jak w trakcie świąt, wiele osób zapomina o różnych ograniczeniach związanych z codziennym jedzeniem. Nie ma przecież nic złego w zjedzeniu kilku porcji lodów albo gofra z bitą śmietaną. Wiadomo, że na wczasach, zwłaszcza nad morzem, takie rarytasy smakują najlepiej. Sięganie po słodycze, desery i inne słodkie przekąski częściej niż zwykle nie będzie raczej poważnym problemem dla większości ludzi, jeśli jednocześnie nie zapomina się o podstawach komponowania zdrowego talerza. Regularne jedzenie bez długich przerw między posiłkami, sięganie codziennie po kilka porcji warzyw i owoców, a także właściwe nawodnienie to uniwersalne reguły, które obowiązują cały czas. Co zatem może ulec zmianie w upalne dni?
Zamiana ciepłych posiłków na zimne – gdy za oknem jest zimno, częściej masz pewnie ochotę na rozgrzewające potrawy. Latem jest dokładnie na odwrót – szukasz częściej zimnych dań. Dlatego tradycyjną ciepłą zupę można zamienić na chłodnik, a smażone mięso zjeść z pieczywem albo z sałatką, a nie z gorącymi ziemniakami czy kaszą.
Więcej produktów, które mają dużo wody – nawodnienie to nie tylko picie. Więcej wody dostarczysz do organizmu także jedząc świeże pomidory, ogórki, gruszki czy arbuzy.
Więcej sałatek – w lecie prawdziwą furorę robią wszelkiego rodzaju sałatki. To nie przypadek, że są specjalnością kuchni śródziemnomorskiej. Przecież w tamtych rejonach panuje znacznie cieplejszy klimat niż u nas. Warto uczyć się od południowców, sięgając po sałatkę grecką, sałatkę cezar czy sałatkę szopską. Świetną bazą do wielu sałatek może być także makaron!
Małe porcje na mniejszy apetyt – gdy jest gorąco, często po prostu zjada się mniej na obiad. Dlatego dania można podzielić na mniejsze porcje, jak na przyjęciu z typowym finger foods. Warto uczyć się od Hiszpanów, którzy jadają tapas – niewielkie przekąski łatwe do chwycenia w dłoń.
Forma płynna zamiast stałej – jeśli nie przepadasz za jedzeniem wciąż surowych owoców, możesz zamienić je na przepyszny koktajl. Mleczne koktajle z mnóstwem witamin przygotujesz błyskawicznie, posługując się blenderem.
Urlop można spędzać na wiele różnych sposobów. Nie każdy przepada za wakacjami all inclusive. Taka forma wypoczynku nie do końca będzie odpowiadać większym rodzinom, szczególnie wtedy, gdy dzieci chętnie zjadają tylko kilka określonych potraw. Czasami lepiej sprawdza się domek czy kwatera z aneksem kuchennym z możliwością przygotowywania ulubionych dań samodzielnie. Wówczas nie trzeba polegać na zbiorowym żywieniu czy menu z restauracji, a zamiast tego można dopasować serwowane propozycje do preferencji członków rodziny albo przyjaciół, z którymi spędzasz wakacje. Pamiętaj jednak, że pewnie królować będą proste potrawy, które można przygotować za pomocą podstawowych sprzętów kuchennych. Przecież nie każdy zabiera na każdy wyjazd swój Termomix albo air fryer!
Podczas wyjazdu na wakacje możesz nie mieć pod ręką tak wielu akcesoriów kuchennych, jak na co dzień w domu. Dlatego zamiast szukać skomplikowanych receptur, lepiej wybierać proste dania jednogarnkowe albo zapiekanki. Jeden duży garnek, patelnia albo brytfanna może wystarczyć, żeby przygotować pożywne danie dla całej rodziny.
W czasie wakacji dużo przyjemniej spędza się czas na świeżym powietrzu, a nie w kuchni. Z pomocą może przyjść tutaj grill! Zamiast korzystać z piekarnika, możesz wrzucić ulubione dania na ruszt. To świetna okazja, żeby przyrządzić grillowane warzywa i ryby albo proste i szybkie dania z kurczaka.
Jeśli wakacje chcesz spędzić w aktywny sposób, licz się z tym, że pewnie często będziesz jeść poza domem. W czasie krótkiego postoju podczas górskiej wędrówki, na pikniku czy na szlaku w parku narodowym jada się inaczej niż w domu. Warto szukać takich posiłków, które zjesz bez sztućców i niekoniecznie siedząc przy stole. Dobrze mogą sprawdzić się kanapki, wypieki, naleśniki na zimno albo mini tortille. Każdą z tych potraw łatwo wziąć ze sobą i łatwo zjeść posługując się tylko palcami.
Lato może być czasem zawierania nowych znajomości i próbowania nowych rzeczy. To także okazja, żeby sięgnąć po nieznane wcześniej smaki. Wegetarianie i weganie mogą latem szukać różnych alternatyw dla tych produktów, które jedzą na co dzień. Warto przetestować na przykład potrawy ze szparagów, boczniaki albo tofu doprawione mieszanką twoich ulubionych przypraw. Lekkim i pożywnym daniem dla wegetarian będzie także makaron z pesto w różnych wariantach.
Chociaż latem pogoda i dostępność różnych produktów jest inna niż przez pozostałą część roku, wciąż można jeść smacznie, różnorodnie i do syta. Kilka prostych zmian w jadłospisie i już można cieszyć się pysznym jedzeniem, które da się przygotować bez większego wysiłku. Niezależnie od tego, czy spędzasz urlop gdzieś daleko, wyjeżdżasz na weekend na działkę czy całe lato przebywasz w domu, praktyczne rady wymienione powyżej powinny pomóc w znalezieniu odpowiednich pomysłów na letnie posiłki!