Biała rzodkiew jest bliską rodziną ze znaną wszystkim czerwoną rzodkiewką. Charakteryzuje się długim stożkowatym korzeniem o jędrnej białej skórce. Jego wnętrze wypełnia dość soczysty i chrupki miąższ o intensywnym smaku oscylującym pomiędzy kalarepą, rzodkiewką a chrzanem. Rzodkiew biała często mylona jest z rzepą, której korzeń ma ten sam kolor – u rzepy jednak jest on kulisty, a nie podłużny.
Chrupka i soczysta rzodkiew jest świetnym dodatkiem do kanapek, nadając im wyrazistego, nieco pikantnego smaku. Co jeszcze można przygotować ze świeżego korzenia rzodkwi białej? Smaczne sałatki oraz surówki. Z powodzeniem możemy ją także wykorzystać w większości przepisów, w których składnikiem jest bardziej popularna czerwona rzodkiewka. Najczęściej jednak biała rzodkiew używana jest do przygotowania orzeźwiających surówek, świetnie komponujących się z pieczonym lub smażonym mięsem. Po starciu rzodkwi, dodaniu do niej kwaśnej śmietany, majonezu, soku z cytryny i przypraw, w kilka chwil otrzymujemy smaczną i aromatyczną surówkę. Warzywo to doskonale się łączy także ze słodką marchewką. Wraz z dodatkiem szczypiorku, majonezu i odrobiny jogurtu można z nich na szybko wyczarować wyśmienity dodatek do drugiego dania.
Bób uprawiany był w okolicach Morza Śródziemnego już w neolicie, a w starożytnym Egipcie odgrywał rolę wręcz kultową, gdyż był uważany za „pokarm umarłych”. Nic dziwnego, że to warzywo szybko rozprzestrzeniło się niemal po całym świecie, ponieważ młode nasiona bobu są wyjątkowo smaczne i znajdują wszechstronne zastosowanie w kuchni. Bób według większości osób najlepiej smakuje solo – po ugotowaniu do miękkości z niewielkim dodatkiem soli. Można też dodać do niego kilka kropel przyprawy (np. Przyprawa w płynie MAGGI) lub bułkę tartą. Gotowany al dente bób doskonale sprawdza się jako dodatek do obiadu, sycących sałatek czy bezmięsnych kotletów.
Świeże nasiona bobu warto wykorzystać do przygotowania wiosennej zupy jarzynowej z zielonym groszkiem, fasolką szparagową i tagliatelle z marchewki. Bób świetnie smakuje także w zestawieniu z innymi warzywami, serem oraz pieczonym mięsem. Do pracy czy na pożywny lunch warto przygotować sobie takie sycące dania jak sałatka z bobem i niebieskim serem albo delikatna sałatka z bobem i jajkiem gotowanym na twardo. A jak smakują młode ziemniaczki z bobem i jajkiem sadzonym, którego żółtko delikatnie rozpływa się po smażonych warzywach? Po prostu wyśmienicie!
Pod koniec ciepłego czerwca na straganach zaczynają pojawiać się pierwsze koszyczki z wiśniami. Owoce te, dzięki intensywnie czerwonej barwie i orzeźwiająco kwaskowatemu smakowi są często wykorzystywane do przygotowania napojów, kompotów, konfitur, chłodników oraz wielu wyśmienitych deserów. Z wiśni można przyrządzić wspaniałe wypieki, np. przekładaną śmietankową masą cygankę, czekoladowe ciasto amerykańskie z wydrylowanymi wiśniami czy pyszną roladę wiśniową z delikatnego ciasta biszkoptowego.
Kwaśne wiśnie są doskonałym dodatkiem do wytrawnych dań, a zwłaszcza różnego rodzaju mięs. Zarówno świeże, jak i mrożone owoce wybornie nadają się do przygotowania rolad z polędwiczki wieprzowej, nadzienia do kaczki czy też jako sos do piersi drobiowych. Z kolei aromatyczna konfitura z wiśni z powodzeniem może nie tylko zastąpić żurawinę dodawaną do mięs czy serów pleśniowych, lecz także być ważnym składnikiem wypieków oraz deserów, takich jak mazurki, ciasta drożdżowe, aksamitne jogurty czy pyszne naleśniki.