Na majowym straganie jednym z głównych bohaterów wśród warzyw jest szczaw. Średniej wielkości liście, związane w grube pęczki, zachęcają do zakupu swoją intensywnie zieloną barwą. Szczaw jest bardzo rozpowszechnioną rośliną w naszym kraju. Dziko rosnące odmiany można spotkać na łąkach, ugorach czy trawnikach. Te uprawiane w ogródku mają nieco większe liście, które można zbierać już w maju. Jeśli mamy dużo pięknego szczawiu, warto zrobić z niego przetwory na zimę. Umyty, osuszony, drobno pokrojony i zmieszany z solą wkładamy ciasno do niewielkich słoiczków, zalewamy olejem i… gotowe. Szczelnie zamknięte liście można przechowywać w spiżarce przez wiele miesięcy.
Najpopularniejszym daniem z tym warzywem w roli głównej jest fantastyczna zupa szczawiowa z warzywami, na wędzonych żeberkach, które nadają pysznego, dymnego aromatu. Delikatne w smaku warzywa, m.in. pietruszka, marchew i ziemniaki, doskonale komponują się z kwaśnym szczawiem, a takie przyprawy jak liście laurowe czy ziele angielskie sprawiają, że zupa staje się idealną potrawą na wiosennym stole. Zupę szczawiową można także przygotować na pozostałym z poprzedniego obiadu rosole lub gotowym wywarze (świetnie się sprawdzi delikatny Bulion drobiowy WINIARY), a najlepiej podawać ją ze śmietaną i dodatkiem ugotowanych na twardo jajek.
Groszek cukrowy ma tę ogromną zaletę, że jego młode strąki można jeść w całości, ponieważ nie zawierają w środku podobnej do waty wyściółki, otaczającej dojrzewające fasolki. Jego przyjemnie słodki smak sprawia, że nie tylko jest chętnie chrupany na surowo, w formie szybkiej przekąski, lecz także świetnie sprawdza się jako składnik wiosennych sałatek, zup oraz dodatek do pieczonych mięs. Całe strąki groszku wystarczy krótko obsmażyć wraz z ząbkiem czosnku oraz odrobiną świeżo posiekanego chili i wyśmienitą, wiosenną sałatkę do obiadu mamy gotową.
Chrupiące strąki groszku cukrowego są ważnym składnikiem dań azjatyckich. Mając pod ręką nieco groszku, warto przygotować np. tajską zupę z mleczkiem kokosowym, groszkiem cukrowym i kolendrą, z dodatkiem krótko smażonego kurczaka i mieszanką świeżych ziół. Tajska zupa jest nie tylko szybka w przygotowaniu, lecz także wyróżnia się prostym przepisem, opartym przede wszystkim na świeżych warzywach. Groszek cukrowy doskonale pasuje również do wiosennych wersji dań jednogarnkowych. Warto przygotować gulasz wieprzowy z zielonymi warzywami – wyśmienite i sycące danie, wprost idealne na niedzielny obiad. Chrupiąca zielona papryka, brokuł, groszek i cukinia świetnie pasują do miękkich kawałków mięsa. Gulasz najlepiej smakuje z dodatkiem kaszy lub grubego makaronu.
Chociaż w Polsce agrest dojrzewa dopiero w lecie, te przyjemnie kwaskowate owoce można kupić w marketach już pod koniec maja. Świetnie nadają się nie tylko na surowo, jako pyszna przekąska, lecz są także doskonałym dodatkiem do wiosennych wypieków, koktajli i deserów. Z zebranych w lecie agrestów przygotowuje się znakomite nalewki, kompoty oraz słodko-kwaśne dżemy – pasujące do ciast (np. mazurków) lub niektórych mięs. Z owoców warto przygotować także znakomity sok agrestowy, który po pasteryzacji można przechowywać do następnego sezonu. Po dodaniu do niego zimnej wody otrzymamy znakomicie orzeźwiający napój, wprost idealny na ciepłe, wiosenne popołudnie.