Grana Padano jest rodzajem włoskiego sera, który często pojawia się na liście składników do różnych dań wywodzących się z Italii. Podobnie jak parmezan produkowany jest z krowiego mleka i zalicza się do serów dojrzewających, twardych, podpuszczkowych. Jego dojrzewanie zajmuje nawet 12-24 miesiące. Jednak naprawdę warto tak długo czekać!
Zastanawiasz się skąd pochodzi ser Grana Padano i czym się charakteryzuje? Znajomość języka włoskiego z pewnością ułatwi rozwikłanie tej zagadki! Nazwa produktu wzięła się od słów "grana" (ziarno) oraz "padano" (padański). Pierwszy człon nawiązuje do ziarnistej, niejednorodnej struktury tego sera. Drugi człon wyjaśnia natomiast, gdzie się go najczęściej wytwarza. Ser włoski Grana Padano wywodzi się z Niziny Padańskiej, czyli północnej części Italii znajdującej się w dorzeczu Padu. Od północy i zachodu region jest otoczony Alpami, a na wschodzie z Morzem Adriatyckim. W skład Niziny Padańskiej wchodzą takie obszary jak Trydent, Piemont i Lombardia. Właśnie tam wytwarza się pyszny ser Grana Padano.
Jaki jest związek Grana Padano z parmezanem? Dość bliski. Nie można jednak powiedzieć, że to dwie różne nazwy dla tego samego sera. Ser tarty Grana Padano, tak samo jak parmezan, podaje się jako dodatek do risotto, makaronów i na pizzę, smakuje jednak trochę inaczej. Przede wszystkim parmezan ma bardziej intensywny smak i zapach, natomiast Grana Padano jest zdecydowanie łagodniejszy. Warto dodać także, że dojrzewa szybciej i ma niższą cenę. Podsumowując ten wątek, na pytanie, czy grana padano to parmezan, należy stanowczo odpowiedzieć: nie. Jednak ze względu na pewne podobieństwa można używać tych serów zamiennie, w zależności od ich dostępności w danej chwili. Zamiana Grana Padano na parmezan lub parmezanu na Grana Padano to dla Włochów mniej poważne przewinienie niż umieszczenie na pizzy ananasa!
Ser Grana Padano tarty będzie idealnie pasować do wielu potraw. O daniach głównych, typowych dla Włoch, jak pizza czy pasta już wspominaliśmy. nie zapominajmy jednak o zupach. Lekko roztopiony, aromatyczny ser idealnie komponuje się z pozostałymi składnikami w takich potrawach jak pikantna zupa dyniowa z czarnuszką albo zupa z pokrzywy ze świeżymi ziołami.
Na szczęście, żeby spróbować tego pysznego sera nie trzeba koniecznie jechać do Włoch. Bez większych problemów da się kupić ten produkt w polskich sklepach.
Ser po wyjęciu z opakowania będzie aromatyczny i pachnący. Co jednak robić, aby zachował te cechy na dłużej? Musisz pamiętać, że pozostawiony w lodówce będzie wchłaniać zapachy innych produktów. Żeby tego uniknąć, rozpakowany Grana Padano powinien być umieszczony w szczelnym zamknięciu - na przykład w woreczku strunowym, w słoiku albo owinięty folią aluminiową. Zwróć uwagę także na temperaturę. Idealny poziom ciepła dla twardych serów to 2 - 6 stopni. Dlatego właściwym miejscem do przechowywania będą górne półki, gdzie zazwyczaj jest cieplej niż na dole.
Grana Padano: co to jest? Już nie musisz pytać. Wszystkie najważniejsze informacje o pysznym włoskim serze są w tym artykule!