Granita jest często mylona z sorbetem, jednak występują pewne różnice, wynikające z modyfikowania przepisu. Sorbet w klasycznym wydaniu przygotowuje się z wody, zamrożonych owoców, soku lub likieru. Ma bardziej zwartą konsystencję od granity, dzięki czemu można tworzyć kulki i podawać na talerzu. Poza tym, po zamrożeniu sorbetu wbija się do niego powietrze, dzięki czemu jest bardziej puszysty. Natomiast granitę przygotowuje się z wody, świeżych owoców lub świeżo wyciśniętego soku owocowego. W każdej części Sycylii przyrządza się inny smak granity, która różni się gęstością i zawartością cukru. Najbardziej popularne są granity cytrynowe, pistacjowe, migdałowe, brzoskwiniowe, truskawkowe, ananasowe, czekoladowe, kawowe oraz z granatów. Równie pysznie smakuje granita arbuzowa z cynamonową i imbirową nutą.
Zamawiając granitę, najczęściej dostaniemy ją w szklance i z łyżeczką. Może być również podawana ze słodkimi mlecznymi bułeczkami, zwanymi brioche. Są okrągłe, lekko spłaszczone z wgłębieniem, do którego nakłada się granitę. Przepisy kuchni włoskiej są dość ciekawe – warto przygotować coś nowego i zaskoczyć bliskich!
Istotą perfekcyjnej granity jest tworzenie się małych lodowych drobin, które rozpuszczają się dopiero w szklance, tworząc tym samym słodki, orzeźwiający sok. Podczas przygotowywania granity bardzo ważne jest systematyczne mieszanie. Najlepiej używać do tego widelca, aby nie doszło do skrystalizowania i zbicia deseru w jedną masę. Granita do picia powinna mrozić się przez kilka godzin, a najlepiej co pół godziny należy ją wyjmować z zamrażalnika i mieszać.
Truskawki to smak lata, z powodzeniem możemy wykorzystać je do przygotowania domowej granity. Będziemy potrzebować 500 ml wody, 50 g cukru, 300 g dojrzałych truskawek, 2 łyżek soku z cytryny, świeżej mięty. Podstawą lodowego deseru jest słodki syrop. Należy zagotować wodę z cukrem, aż się całkowicie rozpuści, a następnie wystudzić. Oczyszczone truskawki miksujemy z gotowym przestudzonym syropem, dodajemy sok z cytryny, miętę i ponownie blendujemy. Masę przekładamy do pojemnika – najlepiej płaskiego, żeby było wygodnie mieszać. Wkładamy granitę do zamrażalnika na około 5 godzin, co jakiś czas mieszając.
A jak zrobić granitę z herbatą? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poeksperymentować i zamienić wodę na aromatyczną owocową herbatę. Możemy wykorzystać także herbaty smakowe – np. mango. W pierwszej kolejności należy przygotować herbatę na zimno z kilkoma listkami świeżej mięty – warto rozetrzeć ją w dłoniach, aby napój dobrze przeszedł jej aromatem. Do herbaty dodajemy także sok wyciśnięty z połowy pomarańczy oraz cukier puder do smaku. Całość mieszamy, przekładamy do pojemnika i mrozimy kilka godzin. Granitę do picia najlepiej mieszać widelcem, aby powstały drobne kryształki. Deser przekładamy do wysokich szklanek i podajemy z długą łyżeczką. Domowa granita z pewnością podbije serca domowników!