Dietetycy podkreślają, że ryby powinny być ważną częścią diety. Zaleca się spożywanie ich przynajmniej dwa razy w tygodniu. To doskonałe źródło kwasów omega-3 i innych składników odżywczych, których brakuje w innych produktach żywieniowych spożywanych na co dzień. Wśród bardzo smacznych ryb morskich wyróżnia się halibut, ryba, która jest łatwo dostępna i może być przygotowana na wiele sposobów.
Halibut jest największym przedstawicielem rodziny ryb flądrowatych. Waga dorosłego osobnika może dochodzić nawet do 300 kg przy długości 3,5 metra! Występuje w północnej części Oceanu Atlantyckiego, w Morzu Północnym, Morzu Białym i sporadycznie na Bałtyku. Żyje w zimnych, mocno zasolonych akwenach na dużym głębokościach. Jego ciało jest owalnie wydłużone i mięsiste. Długa płetwa grzbietowa zaczyna się na górnym okiem. Mięso z halibuta jest delikatne w smaku, łagodne i lekko słodkawe. Warto też zaznaczyć, że jest to ryba, która ma mało ości.
Ryba halibut: czy jest zdrowa? Wiadomo, że tak. Jedzenie jej regularnie to zatem dobry pomysł. Pozostaje tylko kwestia właściwego przyrządzenia. Najpopularniejszą metodą przygotowywania ryb jest smażenie – stąd właśnie popularność nadmorskich smażalni. W rzeczywistości jest to tylko jedna z opcji. Jeśli preferujesz zdrowe podejście do jedzenia i chcesz wyeliminować nadmiar tłuszczu, rozsądną alternatywą będzie pieczenie albo gotowanie na parze. Doskonałym przykładem zdrowego dania jest halibut z piekarnika z warzywami. W tym przepisie delikatna ryba znakomicie komponuje się z papryką czerwoną, ziemniakami i fenkułem, a dodatkowo smaku dodaje sok z cytryny i świeży koperek. Halibut może być także głównym składnikiem zupy rybnej albo bazą do przygotowania rybnego burgera. Halibut może stać się także częścią sałatki! Wiele witamin lepiej wchłania się w towarzystwie wspomnianych wcześniej kwasów omega-3, w które obfitują halibuty.
Wymienione powyżej inspiracje mogą Ci się przydać, jeśli szukasz w kuchni urozmaicenia i kreatywnych pomysłów. Wiadomo jednak, że na kulinarne eksperymenty nie ma czasu codziennie. Dlatego warto rozważyć także najprostszy wariant, czyli smażoną rybę z frytkami lub ziemniakami i surówką. W taj roli także sprawdza się ryba halibut, jeśli wiesz jak przyrządzić ją w odpowiedni sposób.
Przyrządzanie halibuta, gdy jest świeży, w Polsce należy do rzadkości. W przeciwieństwie do flądry i dorsza, które licznie występują w Morzu Bałtyckim, halibuty to głównie ryby importowane. Dlatego należy się nastawić na przygotowanie dań na bazie mrożonek. Jak zrobić to prawidłowo?
Wiele wymienionych tutaj rad pokrywa się z uniwersalnymi wskazówkami zawartymi w poradniku Jak usmażyć rybę mrożoną.
Przede wszystkim radzimy, żeby nie wrzucać na patelnię ryby wyjętej prosto z zamrażalnika. Taki produkt ma w sobie bardzo dużo wody. Dodatkowo może być też zabezpieczony specjalną glazurą z substancjami konserwującymi. Dlatego przed smażeniem należy pozbyć się nadmiaru płynów. Mrożony filet powinien być opłukany pod bieżącą wodą, a następnie stopniowo rozmrażany. Dobrym pomysłem jest przełożenie odpowiednio wcześniej ryby z zamrażarki do chłodziarki.
Następna ważna sprawa to właściwy dobór patelni. Powinno się wybierać te duże i głębokie. Idealnie jeśli będą miały specjalną, nieprzywierającą powłokę.
Częstym błędem jest umieszczanie ryby na patelni jeszcze zanim tłuszcz dobrze się rozgrzeje. To może sprawić, że danie nie będzie smakować tak, jak powinno. Dlatego najpierw należy się upewnić, czy temperatura oleju jest odpowiednio wysoka. W tym celu można rzucić na tłuszcz najpierw drewnianą wykałaczkę lub kawałek ziemniaka. Jeśli wokół powstaną bąbelki to znaczy, że olej jest już odpowiednio ciepły.
Następny ważny aspekt to panierowanie. Najczęściej tworzy się panierkę tak jak do kotletów, obtaczając filet z ryby w mące, a następnie w jajku i bułce tartej. Jeśli szukasz urozmaicenia, zamiast bułki tartej można użyć zmielonych płatków śniadaniowych lub wymieszać płatki z bułką tartą, tworząc autorską panierkę.
Teraz wiesz, już jakie ma właściwości filet z halibuta jak przyrządzić go na różne sposoby. Stąd już blisko do wniosku, żeby wprowadzić halibuta do diety na stałe, ponieważ naprawdę warto jeść go częściej niż raz czy dwa razy do roku, będąc nad morzem. Jeśli jednak nie znasz jeszcze smaku halibuta, to mamy nadzieję, że szybko po niego sięgniesz, wybierając jedno z proponowanych dań!