Warzywa, to właśnie one powinny stanowić podstawę naszej diety przez okrągły rok. I choć zapewne większość z nas stara się przestrzegać tej zasady niezależnie od pory roku, lato jest zdecydowanie czasem, kiedy o to, aby jarzyny znalazły się na talerzu przy okazji większości posiłków zadbać najłatwiej.
Podane na surowo – zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych. Najlepiej, kiedy dodatkowo jedzone są ze skórką. Wówczas możemy mieć pewność, że jeśli tylko porządnie wyszorowaliśmy warzywa, dostarczamy organizmowi wszystko to, co dla niego najlepsze.
Surowe warzywa są jednak trudniejsze do strawienia niż te w wersji przetworzonej. Osoby z problemami żołądkowymi, seniorzy oraz najmłodsi niejednokrotnie zamiast surowych warzyw wolą sięgnąć po te w delikatniejszej, łatwiej przyswajalnej postaci. Zwykle pierwszym pomysłem jest ich ugotowanie. Jednak w procesie gotowania zabijana jest niestety część witamin, a warzywa tracą swoją chrupkość. Czy istnieje zatem inny sposób na to, aby zachować w warzywach jak najwięcej składników mineralnych przy jednoczesnym utrzymaniu ich struktury? Odpowiadamy: tak, oczywiście! A sekret kryje się pod nazwą: blanszowanie. Brzmi znajomo? Część naszych Czytelników z pewnością doskonale zna tę technikę, jednak dla osób, które po raz pierwszy spotykają się z tym procesem, dziś słów kilka o tym, jak blanszować warzywa.
Nazwa pochodzi z języka francuskiego. Blanszowanie to proces obróbki termicznej, który polega na na krótkotrwałym, lecz intensywnym ogrzewaniu produktów. Istnieją dwa sposoby blanszowania. Pierwsza technika polega na zanurzeniu warzyw w gorącej wodzie na krótką chwilę, a następnie szybkim schłodzeniu ich w zimniej wodzie. Gorącej wody powinno być dwa razy więcej niż warzyw, aby te nie obniżyły jej temperatury. Wodę warto posolić, aby warzywa zachowały kolory. Podczas chłodzenia warzywa powinny być zimniej wodzie tak długo, jak były zanurzone w gorącej. Innym sposobem na to, jak zblanszować warzywa może być także użycie pary wodnej. Do tego celu można wykorzystać parowar lub po prostu siateczkę (gazę) zamocowaną na naczyniu z parującą wodą.
Kalafiora, cukinię, marchewkę i pietruszkę blanszuje się ok. 3-4 minut najpierw w gorącej, a następnie w zimnej wodzie. W przypadku szparagów czy liści szpinaku wystarczy ok. 2 minut. Delikatnie podgotowane warzywa nie stracą smaku ani koloru, dodatkowo zachowując wszystkie wartości odżywcze. Oprócz warzyw, blanszować można także owoce, ryby i mięsa. Blanszowanie warzyw liściastych zwiększa ich elastyczność. Nie łamią się podczas przyrządzania potrawy i można je dowolnie zwijać. Blanszowane warzywa często tracą także swój gorzki posmak.
Zblanszowane owoce i warzywa łatwiej obierzemy ze skórki, doskonale nadadzą się one do sałatek, jako dodatek do zup czy po prostu jako zdrowa przekąska. Po precyzyjnym odsączeniu i osuszeniu będą także gotowe do zamrożenia. Zblanszowane warzywa liściaste stają się bardziej elastyczne, co pozwala na ich zwijanie. Można z nich wówczas przygotować fantazyjne potrawy. Blanszowanie to niezwykle prosty sposób na przyrządzenie smacznych i zdrowych dań w zaledwie kilka minut!
Ania