Kurki to grzyby z charakterystycznymi kapeluszami, w których lubi gromadzić się piasek i inne zanieczyszczenia. Z tego powodu czyszczenie kurek nie jest zbyt przyjemnym zajęciem. Jednak jest kilka sposobów, dzięki którym pozbędziemy się zanieczyszczeń z grzybów.
Jednym z nich jest moczenie kurek w zalewie z wody i soli. W pierwszej kolejności musimy oczyścić grzyby z większych zanieczyszczeń za pomocą małego nożyka, a następnie włożyć je do miski z ciepłą wodą i 2 łyżkami soli. Jednorazowo warto włożyć kilkanaście kurek i pozostawić na kilka minut w solance. Tym sposobem piasek i zanieczyszczenia opadną na dno miski, a grzyby uniosą się na powierzchnię.
Po wyjęciu z wody wystarczy je tylko przetrzeć i odsączyć za pomocą ręcznika papierowego. Najszybszą metodą na czyszczenie kurek jest jednak po prostu opłukanie ich pod bieżącą wodą i wytarcie ręcznikiem. W obydwu przypadkach należy pamiętać, by przed obróbką usunąć nadmiar wody z grzybów i pozostawić je do wyschnięcia – inaczej kurki wchłoną wodę i mogą nieco zmienić smak.
Jak czyścić kurki, by zachować ich wyraźny smak? Najlepszym sposobem, choć nieco pracochłonnym, jest czyszczenie kurek za pomocą wilgotnej ściereczki i nożyka, natomiast zakamarki, czyli blaszki, czyścimy szczotką do grzybów. Chyba najgorszym rozwiązaniem jest zalewanie kurek wrzącą wodą, która pozbawi grzybów jędrności.
Dla miłośników kurek dużym problemem jest sezonowość tych grzybów. Dostępne są od połowy lata do połowy jesieni, dlatego warto wykorzystać ten krótki czas i zamrozić kurki. Grzyby w postaci mrożonej mogą mieć nieco gorzki smak, jednak jest na to rada.
Wystarczy przed zamrożeniem poddać je działaniu wysokiej temperatury, najlepiej przez krótkie blanszowanie w wysokiej temperaturze. Niektórzy pomijają czyszczenie kurek przed zamrożeniem, a po wyjęciu zalewają wrzątkiem i myją. Jednak lepszym rozwiązaniem jest ich uprzednia obróbka, np. intensywne i krótkie smażenie na maśle lub oliwie.
Ryzyko gorzkiego smaku powstaje na skutek zbyt długiego przechowywania grzybów, więc powinny zostać spożyte w ciągu 6-8 miesięcy od zamrożenia. A jak przechowywać kurki? Warto je umieścić w woreczkach na mrożonki lub pudelkach plastikowych. Należy pamiętać, by nie dopuścić do rozmrożenia grzybów i ich ponownego zamrożenia, co może doprowadzić do rozwoju bakterii.
Inną problematyczną kwestią może być rozmrażanie kurek. Grzyby w momencie włożenia do torebek na mrożonki powinny być suche, w przeciwnym wypadku mogą się ze sobą posklejać. Aby tego uniknąć, po wyjęciu z zamrażalnika można zalać je wrzącą wodą.
Gorące, aromatyczne potrawy są idealne, gdy nie dopisuje pogoda. Będą smakować jeszcze lepiej, gdy w przepisie wykorzystamy ulubione kurki o charakterystycznym posmaku. Co zrobić z kurek? Grzyby są pyszne same w sobie, dlatego jeżeli nie mamy pomysłu na szybki obiad, można przygotować kurki duszone z cebulką i podać z ziemniakami lub makaronem.
Z grzybów można stworzyć przepyszny sos na obiad – przepis na sos z kurek nie jest trudny do wykonania, a świetnie wzbogaci smak dania. Doskonale komponują się z pieczonym i smażonym mięsem lub daniami z makaronem. Warto nieco poeksperymentować w kuchni i przygotować risotto z kurkami, tartę z kurkami lub cukinię z kurkami. Grzyby to również idealny pomysł na śniadanie – znakomicie sprawdzą się w jajecznicy lub omlecie.