Pierwszym krokiem do przygotowania idealnych ziemniaków jest ich obranie. Gdy chcemy wydobyć maksimum smaku, warto poświęcić tej czynności trochę więcej czasu. Przede wszystkim ziemniaki powinniśmy obierać maksymalnie cienko. Jeśli nie mamy wprawy, można użyć specjalnej obieraczki do warzyw. Innym sposobem jest gotowanie ziemniaków w skórce, najlepiej smakują te młode w cienkiej łupince. Tworzy ona barierę hamującą wypłukiwanie cennych składników odżywczych. Ziemniaki w mundurkach mają nieco inny smak niż w przypadku tradycyjnie obranych warzyw. Należy oczywiście pamiętać, by przed gotowaniem bulwy dokładnie umyć i wyszczotkować. Młode ziemniaki znakomicie smakują przygotowane na parze, najlepiej ze skórką.
Często zastanawiamy się, czy gotować ziemniaki w zimnej czy wrzącej wodzie. Okazuje się, że oba sposoby są odpowiednie, jednak wrzucając je na gorącą wodę, zatrzymamy proces uwalniania się skrobi i wypłukiwania witamin.
Ile czasu gotować ziemniaki? Jest to uzależnione od planowanej formy podania, a także wieku i rozmiaru warzyw. Jeżeli chcemy podać je w całości, wystarczy około 20 minut, natomiast jeśli ich przeznaczeniem jest puree, będą potrzebować nieco więcej czasu. Młode i małe ziemniaki będą gotowe już po 10-15 minutach. Warto pamiętać, żeby warzywa gotować w większym garnku. Dzięki temu pod przykrywką pozostanie więcej pary i bulwy będą się szybciej gotować.
Młode ziemniaki same w sobie są znakomite. Można podawać je z mięsem, mizerią czy najróżniejszymi surówkami. Jednak warto czasami poeksperymentować w kuchni i wykorzystać je do innych przepisów.
Kotleciki z gotowanych ziemniaków to prawdziwa gratka dla osób nieprzepadających za mięsem. Wegetariańskie kotleciki wbrew pozorom robi się szybko. W pierwszej kolejności należy ugotować ziemniaki, przecisnąć przez praskę i ostudzić. Następnie smażymy na maśle cebulę i pokrojoną w kosteczkę paprykę. Do zimnych ziemniaków dodajemy jajko, mąkę ziemniaczaną, mąkę pszenną, szczypiorek, cebulę z papryką i pieprz do smaku. Teraz wystarczy tylko uformować niewielkie kotlety, obtoczyć w bułce tartej i usmażyć na złoty kolor. Kotleciki można odsączyć z nadmiaru tłuszczu, zostawiając na papierowym ręczniku.
Miłośnicy domowego żurku mogą go jeść bez przerwy, nie tylko w okresie świątecznym. Urozmaiceniem tego dania jest kremowy żurek z ziemniaczanym puree. Bazę do zupy stanowi Żurek razowy Jak u Mamy WINIARY. Należy przygotować go zgodnie z przepisem na opakowaniu, dodać ugotowaną w wywarze kiełbasę i zabielić śmietaną. Na koniec gorące ziemniaki puree ucieramy w garnku na krem z masłem i śmietaną. Wystarczy tylko doprawić pieprzem i gałką muszkatołową. Do głębokich talerzy wkładamy puree, zalewamy żurkiem i gotowe!