Uwielbiamy wiśnie i czereśnie ze względu na ich wyjątkowy smak i aromat. Różnią się od siebie smakiem, kolorem i wielkością. Wiśnie są bardziej kwaśne, ciemniejsze i nieco mniejsze od czereśni. Mają wspólny mianownik, czyli dość kłopotliwą w wyjęciu pestkę. Drylownica do wiśni i czereśni jest niezwykle przydatnym urządzeniem, jednak jeżeli jej nie posiadamy, warto spróbować prostego triku, dzięki któremu pozbędziemy się pestki.
Wystarczy tylko zaopatrzyć się w szklaną butelkę oraz pałeczki do sushi lub słomkę. Należy pamiętać, że gwint butelki powinien być na tyle mały, żeby owoce nie wpadały do środka. Wystarczy jedynie położyć wiśnię lub czereśnię na szyjce butelki i przyłożyć patyczek w miejscu, gdzie znajdowała się szypułka. Wciskamy patyczek do środka owocu, by pestka wpadła do butelki. To niezwykle szybki i prosty sposób na drylowanie czereśni i wiśni!
Kolejnym sposobem na wyjęcie pestki bez drylownicy do wiśni jest użycie metalowej końcówki do szprycy. Mogą mieć różne zakończenia, jednak najlepiej sprawdzi się ta z bardziej spiczastą i węższą końcówką. Jak drylować czereśnie i wiśnie? Wystarczy położyć na stole końcówkę do szprycy i nabić na nią owoc w miejscu, gdzie była szypułka. Warto pamiętać, że wiśnie posiadają dość brudzący sok, dlatego dobrym pomysłem będzie drylować je na ściereczce, ceracie lub macie, które zapobiegną powstaniu plam na stole.
Jeżeli nie posiadamy w domu butelki z wąską szyjką ani końcówki do szprycy, nic straconego! Z powodzeniem możemy wykorzystać przedmioty codziennego użytku, takie jak spinacz, wsuwka do włosów, agrafka czy widelec do fondue. Sprawdzi się również zwykły widelec – powinien być jak najbardziej giętki, by móc zagiąć jego zewnętrzne zęby. Końcówki dwóch środkowych zębów należy odgiąć tak, aby powstały na końcach małe haczyki.
Aby wydrylować wiśnie za pomocą przerobionego widelca, wystarczy wbić zęby do środka owocu i pozbyć się pestki, odpowiednio dociskając. Wiśnia będzie miała tylko 1 otwór na górze i znakomicie sprawdzi się do dekoracji deserów. Widelec do fondue ma charakterystyczne cienkie zęby, dlatego również sprawdzi się do drylowania wiśni i czereśni. Trzeba włożyć jego końcówkę do środka owocu, przekręcić, chwytając pestkę i wyjąć. Tym sposobem również reszta owocu pozostanie w nienaruszonym stanie.
Wyjmowanie pestki za pomocą pęsety może być jeszcze prostsze. Należy włożyć ją do środka, chwycić pestkę i wyjąć. Rolę pęsety może również spełnić lekko rozsunięta wsuwka do włosów.
Wiśnie i czereśnie są doskonałym dodatkiem do wszelkiego rodzaju deserów. Można ozdobić nimi lody, ciasta czy muffinki z bitą śmietaną. Równie znakomitym pomysłem są aromatyczne rogaliki z wiśniami, polane słodkim lukrem. A może kompot z wiśni lub sok z wiśni? Z dodatkiem lodu stworzymy pyszny orzeźwiający napój. Jednak wbrew pozorom te owoce można wykorzystać również do przygotowania obiadu. Jednym z doskonałych pomysłów jest zupa wiśniowa z makaronem. Wystarczy połączyć Kisiel o smaku wiśniowym WINIARY, wiśnie, cukier, cynamon, goździki i dodać ulubiony makaron. Po owoce te sięgamy chętnie również jako dodatek do mięs. Sezon na wiśnie i czereśnie trwa bardzo krótko, dlatego warto zatrzymać smak tych owoców i przygotować na jesień i zimę owocowe przetwory. Dzięki sprytnym trikom brak drylownicy nam w tym nie przeszkodzi!