Cieciorka pochodzi z Azji, ale obecnie jest uprawiana również w południowej Europie, Afryce i Ameryce Północnej. Jest to jednoroczna, średnich rozmiarów roślina, której nasiona kryją się w niewielkim strączku. Ziarna mają około centymetra średnicy i kształt nieco zbliżony do gruszki. Ich kolor jest bardzo różnorodny i zależy od gatunku. Nasiona cieciorki mogą być kremowe, żółte, czerwone, zielone a nawet ciemnobrunatne.
Choć w Polsce i sąsiednich krajach cieciorka wciąż jeszcze nie jest zbyt popularna, warto wspomnieć, że była ona uprawiana już w czasach starożytnych, stanowiąc podstawowy składnik diety Greków i Rzymian.
Ciekawostką jest też to, że ciecierzyca nie rośnie dziko, lecz jest tylko i wyłącznie rośliną uprawną. Kuchnia Bliskiego Wschodu słynie z dań, których podstawą jest właśnie ciecierzyca. I nic w tym dziwnego, gdyż te maleńkie, podobne do grochu nasiona kryją w sobie mnóstwo cennych składników i mikroelementów. Ciecierzyca jest przede wszystkim źródłem białka, dlatego też z powodzeniem może zastępować mięso w diecie wegetariańskiej.
Niewielkie nasiona cieciorki, przypominające kształtem i rozmiarem orzeszki, mają delikatny i nieco słodkawy smak. Stanowią świetny dodatek do różnorodnych dań – mięsnych, wegetariańskich i wegańskich. Jak gotować ciecierzycę? Otóż suche ziarna muszą najpierw napęcznieć. W tym celu należy je moczyć w wodzie (podobnie jak groch) przez kilkanaście godzin. Gdy już nabiorą wilgoci, gotujemy je pod przykryciem na niewielkim ogniu przez około 1,5 godziny, doprawiając solą dopiero pod koniec obróbki termicznej. Przygotowane w ten sposób ziarna mogą być podstawą wielu wyśmienitych dań.
Warto pamiętać, że gotową cieciorkę możemy dostać w puszkach, ale trzeba się liczyć z faktem, że nie będzie ona smakować tak samo, jak ta przygotowana przez nas bezpośrednio.
Teraz, gdy już wiadomo, co to za roślina i jak ją gotować, ciecierzyca może stanowić podstawę wielu dań. Ze zmielonych nasion warto przyrządzić delikatne kotlety z ciecierzycy lub doceniany w wielu krajach hummus, stanowiący znakomity dodatek do pieczywa oraz surowych warzyw. Jeśli szukamy przepisu na lekką kolację, sałatka z ciecierzycą i pomidorami powinna spełnić nasze oczekiwania.
Do jakich jeszcze dań może się przydać ugotowana wcześniej ciecierzyca? Przepis na pyszną pastę na pewno zachwyci każdego konesera tych smacznych ziaren!
Pachnąca ziołami pasta z ciecierzycy to genialny sposób na urozmaicenie kanapek. Świetnie nadaje się także do smarowania cienkich tortilli oraz jako dip do pokrojonych w paski warzyw (np. młodych marchewek, ogórków lub kawałków selera naciowego).
Aby przyrządzić taką pastę, wystarczy ugotować namoczoną wcześniej cieciorkę z przyprawami (ziele angielskie, liść laurowy oraz Przyprawa ZIARENKA SMAKU uniwersalne WINIARY). Ostudzone i miękkie ziarenka należy przełożyć do miski, dodać ząbek czosnku, troszkę świeżej bazylii, natkę pietruszki, mieloną słodką paprykę, curry, pieprz i sól do smaku oraz kilka łyżek oliwy. Całość miksujemy na gładką masę i doprawiamy ulubionymi przyprawami. Ziołowa pasta z ciecierzycy jest idealnym dodatkiem do świeżego, chrupiącego pieczywa. Jej delikatny i orientalny smak będzie doskonałym uzupełnieniem ulubionych kanapek.
Teraz, gdy już wiesz, jak gotować ciecierzycę, bez problemu przyrządzisz wiele oryginalnych dań, którym na pewno nikt z twoich domowników lub znajomych nie będzie w stanie się oprzeć. Delikatny i lekko orzechowy smak cieciorki z pewnością docenią nawet osoby o najbardziej wybrednym podniebieniu!