Soczewica należy do jednorocznych lub dwuletnich roślin strączkowych. Jej owocami są nieduże strąki, zawierające do 3 niewielkich, płaskich nasion, jadalnych po obróbce termicznej. Charakteryzują się one przyjemnym smakiem, który doskonale podkreśla smak różnego rodzaju potraw – od przystawek i dań obiadowych po apetyczne domowe wypieki.
Kolejnym powodem, dla którego ten produkt często gości w naszej kuchni, jest jego łatwość przygotowania. Wystarczy przepłukać ją na sicie i zagotować. Choć soczewica cieszy się niesłabnącą popularnością jako składnik dań wegańskich i wegetariańskich, może stać się ciekawym dodatkiem także do potraw mięsnych. Wszechstronność jej zastosowania to kolejna zaleta!
W zależności od odmiany, ziarna soczewicy różnią się od siebie kolorem, smakiem oraz czasem gotowania. Najbardziej popularna jest soczewica czerwona (właściwie ma kolor intensywnie pomarańczowy), charakteryzująca się delikatnie orzechowym, słodkawym smakiem. Gotujemy ją około 15-20 minut, bo później zamienia się w krem. Ta odmiana często wykorzystywana jest do przyrządzania sosów i zup. Powstanie z niej także znakomita zupa krem z soczewicy lub gulasz.
Odmiana zielona wyróżnia się delikatnym połyskiem i łagodnym smakiem. Nie ma ona tendencji do rozgotowywania i zachowuje sypkość, dlatego też świetnie nadaje się do sałatek, zup lub jako nadzienie. Sycąca zupa z soczewicy, wegetariańskie kotlety, albo pierogi z soczewicą i sosem borowikowym, to popularne i doceniane potrawy, których bazą jest właśnie ten gatunek. A jak gotować soczewicę zieloną? Dość długo, bo do 45 minut.
Brązowa soczewica to nasiona soczewicy czerwonej, lecz nie oczyszczone z powłoczki. Czas gotowania jest najdłuższy ze wszystkich odmian, bo trwa nawet godzinę, jednak nasiona nie ulegają rozpadowi i nie tracą kształtu. Jej wyrazisty smak idealnie pasuje do potraw jednogarnkowych czy do wyrobu pieczywa.
W sklepach dostępna jest jeszcze żółta odmiana, która jest najdrobniejsza i ma bardzo łagodny smak. Gotuje się krótko i szybko ulega rozpadowi dlatego też stanowi idealną bazę do kremowych zup, sosów i puree. Z kolei intensywnie orzechowa w smaku soczewica czarna zawdzięcza swoją barwę dużej ilości przeciwutleniaczy i świetnie komponuje się z kolorowymi warzywami lub jako dodatek do gęstych zup.
Czas gotowania soczewicy zależy od jej odmiany. Z reguły im ciemniejsza, tym wymaga dłuższej obróbki termicznej. Przed gotowaniem odmiany czerwoną i zieloną przepłukujemy wodą. Dłuższego, bo nawet kilkugodzinnego moczenia wymaga brązowa soczewica. Jak ugotować soczewicę, aby po wypłukaniu lub moczeniu nie straciła smaku? Do garnka wlewamy wodę w proporcji 1,5 szklanki na 1 szklankę soczewicy. Kiedy woda zacznie wrzeć, wsypujemy nasiona i gotujemy określony czas pod przykryciem. Sól dodajemy dopiero niedługo przez zdjęciem garnka z ognia.
A jak ugotować soczewicę w zupie? Najpierw należy ją wypłukać na sitku (z wyjątkiem odmiany czarnej, którą trzeba namoczyć) i dodać do wrzącej zupy. Czas gotowania potrawy nie powinien przekraczać 15 minut, ponieważ po jego upływie większość gatunków soczewicy całkiem się rozpadnie.
Soczewica i pieczywo to zgrany duet! Jeśli zostanie nam nieco ugotowanej soczewicy, możemy wykorzystać ją, aby przyrządzić apetyczną pastę. Jej smak możemy nieco modyfikować, dodając zioła lub przyprawy wedle uznania. Tak przygotowana pasta z soczewicy idealnie dopełni smak niewielkich grzanek, tostów lub domowego chleba.
Bez większych problemów przygotujemy również delikatny pasztet z soczewicy. Chętnie wykorzystywany w wegeteriańskiej kuchni przysmak, będzie stanowił ciekawą i apetyczną alternatywę dla potraw mięsnych. Możemy podkreślić jego walory jeszcze bardziej, jeśli dodamy do pasztetu świeże zioła lub zdecydujemy się na zieloną lub czerwoną soczewicę, tworząc tym samym apetyczne i zwracające uwagę danie!