Początkujący mistrzowie kuchni powinni wiedzieć, że można spotkać dwa rodzaje tych warzyw - szparagi zielone i białe. Różnią się one wyglądem, smakiem i metodą przygotowywania, co wyjaśnimy za chwilę.
Szparagi są smaczne, lekkostrawne i niskokaloryczne. Nic dziwnego, że cieszą się uznaniem jako sezonowe warzywa. W środowisku naturalnym występują w wilgotnych miejscach – zwykle na brzegach morza i rzek. W tej postaci można je spotkać w Europie, Azji i Afryce Północnej. Jednak produktem, który trafia na nasze stoły, są szparagi pochodzące z upraw. Te są bardzo popularne w krajach takich jak Holandia, Hiszpania, Niemcy – stąd właśnie historie o zarobkowych wyprawach do pracy przy szparagach. Uprawia się je również w naszym kraju – przede wszystkim na terenie Wielkopolski. Nie przyjęły się na północnym wchodzie Polski, gdzie panuje surowszy klimat. Jadalną część szparaga stanowią pędy – tak zwane wypustki wyrastające z ziemi.
Białe szparagi nie są innym gatunkiem czy odmianą. To tak naprawdę ta sama roślina, tylko uprawiana w trochę inny sposób! Szparagi białe rosną w wałach ziemi, które usypuje się nad rzędami roślin. Kiedy tylko ich pędy zaczynają wychodzić na powierzchnię, są one przykrywane ziemią lub folią, by nie docierało do nich światło. Dzięki tym zabiegom szparagi nie wytwarzają chlorofilu i pozostają jasne aż do momentu zbiorów. Po wyjęciu z ziemi są przechowywane w ciemnym i chłodnym miejscu albo w pojemniku z lodowatą wodą.
Z punktu widzenia właściciela upraw, białe szparagi mogą być bardziej opłacalne. Dają większe plony, są grubsze i bardziej trwałe. Wymagają jednak nieco więcej uwagi i zaangażowania. Wiele osób ceni ich włóknistą strukturę i smak pozbawiony goryczki. Szparagi zielone cechuje natomiast większa zawartość witamin i minerałów. Szybciej jednak więdną, mogą się też rozsypywać. Dlatego szybko po zebraniu powinny trafić na talerz!
Pewnie zastanawiasz się, jak gotować białe szparagi i szparagi zielone. Warto zacząć od tego, że w obu przypadkach osiągnie się trochę inny efekt docelowy. Zielone warzywa po wyjęciu z wody powinny być lekko twarde (jak makaron al dente), natomiast białe szparagi gotuje się do miękkości.
Szparagi zielone przed ugotowaniem należy opłukać pod kranem. Kolejnym krokiem będzie oddzielenie jadalnej części od zdrewniałej, twardej końcówki. Można to zrobić za pomocą noża, jednak znacznie wygodnie przełamać je w ręku w odpowiednim miejscu. Następnie należy zagotować w wysokim garnku wodę wymieszaną z łyżeczką soli i cukru. Czemu naczynie powinno być wysokie? Ponieważ szparagi gotuje się na stojąco! Chodzi o to, żeby dolne części pędów były całe zanurzone w wodzie, a główki wystawały ponad powierzchnię i gotowały się na parze - w ten sposób nie będą zbyt miękkie.
Właściwy czas na ugotowanie zielonych szparagów zależy od ich grubości i waha się od 5 do 12 minut. Im cieńsze pędy, tym szybciej będą gotowe do podania.
Przygotowanie białych szparagów jest trochę trudniejsze niż zielonych. Przede wszystkim wymagają one obrania ze skórki. Najlepiej zrobić to, korzystając z obieraczki do warzyw. Mając obrane białe szparagi, postępuje się dalej analogicznie jak w przypadku zielonych. Również powinny znaleźć się w wysokim garnku z zagotowaną wodą z dodatkiem cukru i soli. Niektóre poradniki sugerują także, żeby do roztworu dodawać masło lub mleko.
Ile gotować szparagi białe? W związku z tym, że są grubsze od zielonych, będą wymagać więcej czasu. Zazwyczaj odpowiedni czas zawiera się w przedziale pomiędzy 15 a 18 minut.
Skąd wiadomo, ile gotować białe szparagi? Można to ocenić, sprawdzając ich strukturę. Gotowane do spożycia powinny być miękkie, ale wciąż sprężyste. Jeśli spędzą w garnku z wrzątkiem zbyt dużo czasu, będą miękkie jak rozgotowany kalafior - a przecież nie o to chodzi!
Jak zrobić szparagi białe już wiesz. Poradzisz sobie także z zielonymi, bo to jeszcze łatwiejsze. Teraz pozostaje jedynie wybór odpowiedniego przepisu i już można zbierać pochwały od znajomych i członków rodziny! Na pewno kulinarne eksperymenty z wykorzystaniem tego składnika zostaną docenione.
Jest także alternatywna droga. Jeśli nie lubisz gotować, możesz sięgnąć także po szparagi białe konserwowe lub mrożone szparagi białe.
Warto spróbować obu rodzajów szparagów i samodzielnie ocenić, które bardziej Ci smakują. Przygotowując konkretny przepis, należy się trzymać wytycznych i nie zamieniać białych szparagów na zielone lub odwrotnie, ponieważ danie może po prostu nie wyjść.
Pamiętaj, że szparagi doskonale komponują się z jajkiem. Dzięki temu sprawdzą się jako składnik w różnego rodzaju tartach, omletach czy dodatek do jajecznicy.