Często w sklepach możemy spotkać twarde, niedojrzałe awokado, którego nie możemy zjeść tego samego dnia. Jeżeli chcemy od razu przygotować posiłek z tego owocu, wystarczy tylko wybrać odpowiedni egzemplarz. Wówczas należy sprawdzić poziom dojrzałości awokado. Miąższ powinien lekko uginać się pod naciskiem kciuka, ale pozostawać sprężysty. Ponadto skórka musi być zielona i pozbawiona jakichkolwiek plam.
Przeważnie w sklepach mamy do wyboru dwa rodzaje awokado – fuerte o kremowym miąższu i gruszkowatym kształcie oraz hass, którego skórka ma fioletowy kolor, a owoc jest bardziej owalny. Jak jeść awokado i obrać je ze skórki? Wystarczy nakroić owoc dookoła, przekręcić i rozdzielić na pół. Pestkę można usunąć za pomocą ostrego noża. Wiele osób nie wiem, że nie tylko miąższ jest zdatny do spożycia, lecz także pestka. Można ją zetrzeć na tarce i przyrządzić z jej dodatkiem smaczny napój np. ze szpinaku, banana, jabłka i imbiru.
Jak przechowywać awokado? Wszystko zależy od tego, kiedy i jak chcemy go użyć. Jeżeli potrzebujemy tylko niewielkiej ilości owocu, warto wykorzystać kilka domowych metod, które zapobiegną czernieniu i przedłużą jego trwałość. Niedojrzałe i nienaruszone awokado należy przechowywać w papierowej torbie – wówczas czas dojrzewania zajmie około 7 dni. Aby owoc szybciej dojrzał, można umieścić go w papierowej torbie wraz z jabłkiem i bananem. Owoce powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej.
Awokado będzie miało ładny zielony kolor, jeżeli nie włożymy go do lodówki ani nie pozostawimy w świetle słonecznym. A jak przechowywać awokado pokrojone na dwie części? Bez problemu można przedłużyć ich trwałość, smarując każdą ze stron sokiem z cytryny. Wówczas spowolnimy proces utleniania. Posmarowane cytryną połówki warto złączyć wraz z pestką, dzięki czemu ograniczymy kontakt miąższu z powietrzem.
Odpowiednio dojrzałe awokado może być przechowywane nawet przez kilka dni – pod warunkiem, że owiniemy je folią spożywczą, włożymy do zamykanej plastikowej torebki i będziemy trzymać w lodówce. Warto wiedzieć, że awokado bez pestki psuje się szybciej, dlatego tym bardziej warto użyć soku z cytryny. A jak przechowywać awokado, by zachowało swój smak nawet przez kilka miesięcy? To proste! Wystarczy je zamrozić, obierając wcześniej ze skórki, rozdzielając na części i wyjmując pestkę.
Awokado to bardzo wszechstronny owoc. Można z niego stworzyć takie dania jak pasta z awokado, sałatka z awokado i kurczakiem, sałatka z łososiem i awokado, a także sałatka z awokado i rukolą. To tylko niektóre pomysły na przygotowanie pysznego posiłku. Warto pamiętać, że owoc sam w sobie ma bardzo delikatny i nienachalny smak, dlatego gdy go używamy w różnego rodzaju przepisach, możemy użyć nieco więcej przypraw niż zwykle.