Sushi to popularna japońska potrawa składająca się z przyprawionego octem ryżu oraz różnych dodatków, np. owoców morza, surowych kawałków ryb, warzyw, tofu czy specjalnie przyrządzanego omletu. Wybrane składniki owijane są w cieniutką warstwę wodorostów nori, które nadają potrawie niepowtarzalnego smaku i wyglądu.
Ze względu na użycie świeżych warzyw i mięs sushi często znajduje się na początku listy najbardziej odżywczych potraw. I nic w tym dziwnego – świeżo ugotowany ryż, kawałki ryby (np. łososia, węgorza), owoców morza (krewetek, ośmiorniczek, krabów) oraz chrupiących warzyw (ogórki, awokado, sałata) sprawiają, że sushi nie tylko smakuje wyśmienicie, lecz także zawiera w sobie wiele cennych dla naszego organizmu składników.
Sushi to danie, które można zrobić na wiele sposobów. Wspaniale smakuje z rybą, owocami morza, warzywami, kurczakiem teriyaki, kremowym serkiem mascarpone, a nawet z dodatkiem słodkiego syropu klonowego. Możliwości jest bardzo wiele. Jednak zawsze, niezależnie od dodatków, bazą tego popularnego dania jest ryż.
Do przygotowania sushi potrzebny jest specjalny ryż, który charakteryzuje się krótkimi, niemal okrągłymi ziarnami. Po ugotowaniu staje się on bardzo lepki, dzięki czemu przylega do innych składników potrawy i łatwo daje się formować. Jak gotować ryż do sushi? Najpierw należy go kilkakrotnie wypłukać. Następnie ziarna zostawiamy w wodzie na kilkanaście minut, aby nieco napęczniały. Kolejnym krokiem jest gotowanie zgodnie z podanym na opakowaniu przepisem. W trakcie obróbki termicznej koniecznie trzeba dodać ocet ryżowy, który nadaje ziarnom charakterystycznego posmaku.
Sushi charakteryzuje się różnorodnością nie tylko pod względem składu, lecz także wyglądu. Najbardziej znane są maki (futomaki i hosomaki), czyli rolki różnej grubości, w których ryba, warzywa i ryż owinięte są ciemnozieloną matą nori. Osoby, które nie przepadają za smakiem suszonych wodorostów, najczęściej wybierają nigiri – owalne kawałki ryżu przykrytego plastrem ryby lub omletu japońskiego. W Polsce popularne są jeszcze uramaki (rolki z ryżem na zewnątrz), hosomaki w tempurze, sashimi (sushi bez ryżu) i date (rolki zawijane w omlet).
Wybierając produkty, które dodamy do sushi, koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, by były możliwie jak najświeższe. W przypadku ryb i owoców morza sprowadzanych z odległych regionów lepiej użyć mięsa już przetworzonego, np. łososia wędzonego na zimno albo ugotowanych krewetek.
A z czym zrobić sushi, jeśli nie mamy ochoty na mięso? Idealnie sprawdzą się pokrojone w paski kawałki ogórka, pędy bambusa, dojrzałe awokado lub aromatyczne mango. Przed zawinięciem ryżu i wybranych składników warto dodać odrobinę pasty wasabi – ostrego japońskiego chrzanu, nadającemu potrawie bardziej wyrazistego i głębszego smaku.
Jak podawać sushi? Utworzone z ryżu i dodatków rolki kroimy na grube plastry, po czym układamy na talerzu, uważając, by otaczający wnętrze płat nori się nie rozpadł. Obok dania koniecznie nakładamy trochę marynowanego imbiru, który jedzony pomiędzy kolejnymi kawałkami sushi oczyszcza kubki smakowe i niweluje charakterystyczny posmak ryby.
A jak jeść pałeczkami sushi? Warto najpierw zamówić porcję do domu i spróbować poćwiczyć na mniejszych kawałkach. Kluczowe jest tutaj odpowiednie złapanie pałeczek. Górną pałeczkę trzymamy palcem wskazującym, środkowym i kciukiem. Drugą pałeczkę umieszczamy pomiędzy nasadą kciuka z dłonią. Należy pamiętać, że druga pałeczka zostaje nieruchoma – poruszamy tylko górną pałeczką wtedy, gdy chcemy złapać jedzenie. Wybrany kawałek chwytamy między dwie pałeczki i delikatnie zaciskamy, moczymy sushi w niewielkiej ilości sosu sojowego, wkładamy cały kawałek do ust i… delektujemy się delikatnym smakiem ryżu, ryby oraz warzyw!