Szparagi, podobnie jak bób, należą do bardzo lubianych warzyw sezonowych. Łatwo kupić je w maju i czerwcu. To właśnie w tych ciepłych miesiącach jest idealny moment, żeby często po nie sięgać i przygotowywać pyszne dania. Szparagi są bardzo sycące, smaczne a przy tym - niskokaloryczne. Czytając poradnik, poznasz wiele sposobów na ich przygotowywanie.
Wiele osób nie wie, jak długo gotować szparagi. Można znaleźć różne opinie na ten temat albo wskazówki, które są ze sobą sprzeczne. Wynika to z tego, że idealne szparagi nie istnieją. Wypustki mogą się znacząco różnić grubością, a to wpływa na czas gotowania. Im są cieńsze, tym szybciej będzie przebiegał ten proces. Czasem wystarczy tylko 8 minut, żeby były odpowiednio miękkie. W przypadku grubszych wypustek, dobre szparagi uzyskasz w 10-12 minut. Jak widać - czas jest orientacyjny. Zdecydowanie łatwiej będzie gotować zielone szparagi, mając już w tej kwestii trochę wprawy!
Oprócz przestrzegania czasu gotowania ważne jest pamiętanie o innych kwestiach. Jak przyrządzić szparagi, by zachwycały smakiem i aromatem? Miej na uwadze, że:
1. do gotującej się wody należy dodać jeszcze łyżeczkę soli i łyżeczkę cukru;
2. warzywa powinny być włożone do wody pionowo tak, żeby główki szparagów wystawały ponad powierzchnię wody;
3. szparagi przed umieszczeniem w garnku powinny być opłukane i pozbawione twardych końcówek; można je odciąć nożem lub po prostu odłamać w odpowiednim miejscu.
Pewne kontrowersje może też budzić kwestia obierania ze skórki. W jednych poradnikach piszą, żeby to robić, w innych utrzymuje się, że nie ma takiej potrzeby. Z czego to się bierze? Już wyjaśniamy!
Kluczowy jest kolor szparagów. Najczęściej w sklepach znajdziesz białe lub zielone. Jeśli będziesz mieć szczęście, kupisz także fioletowe szparagi. Kolor wynika ze sposobu uprawy. Szparagi zielone wystają z ziemi i są wystawione na działanie promieni słonecznych. Z reguły będą cieńsze od białych szparagów. Szparagi białe, dla odmiany, rosną pod ziemią, chronione na co dzień przed słońcem. To stąd inny kolor, grubsze pędy i skórka, której muszą być pozbawione przed ugotowaniem. Ostatnie z wymienionych – szparagi fioletowe – to wielka rzadkość. Wyróżniają się trochę słodszym smakiem z wyczuwalną przechowa nutą. Muszą być szybko zbierane, bo po dłuższym kontakcie ze słońcem staną się zielone.
Gotowanie w wodzie to najprostsza metoda na przygotowanie szparagów - są jednak inne! Alternatywnym sposobem na obróbkę termiczna może być gotowanie na parze. Ten sposób poleca się w odniesieniu do fioletowych szparagów, które - zanurzone w wodzie - tracą swoją oryginalną barwę. Czas gotowania na parze jest podobny do czasu gotowania w wodzie.
Oprócz tego szparagi świetnie nadają się do pieczenia i na grill. Grillowanie szparagi będą się świetnie komponować z roztopionym serem i wędzonym boczkiem. Nie zapomnij o odpowiednich przyprawach - jak pieprz. Możesz też polać grillowane szparagi masłem i posypać bułką tartą.
Można podawać szparagi jako dodatek do obiadu, danie główne albo składnik potrawy podkreślający jej smak. Bardzo dobrze pasuje także do sałatki albo jako baza do pożywnej zupy. Jak widać możliwości jest naprawdę wiele!
Jeśli zależy Ci na dobrej, łatwej do przygotowanie i wykwintnej przystawce, możemy polecić szparagi z sosem majonezowym z cytryną i parmezanem. Inna ciekawa propozycja wśród zimnych dań to sałatka ze szparagami, bekonem i młodymi ziemniakami. To idealny pomysł, jeśli chcesz przygotować szparagi na szybko!
Jeśli cenisz zupy o kremowej konsystencji, dobry wyborem będzie krem ze szparagów z pieczoną ciecierzycą.
Jako pomysł na drugie danie sprawdzi się makaron z krewetkami i szparagami lub pizza ze szparagami. Jak widzisz, te wyjątkowe warzywa mają bardzo szerokie zastosowanie i świetnie komponują się z różnymi dodatkami. Mogą stanowić bazę do dań z mięsem, szynką lub z rybą, a także do wegetariańskich potraw z jajkiem oraz wegańskich przepisów. Sezon na szparagi zachęca do eksperymentowania w kuchni i wymienia się kreatywnymi przepisami!
Dobre szparagi oczywiście najlepiej zjeść od razu! Co jednak w sytuacji, gdy masz ich większe ilości? Jeśli nie chcesz, żeby zwiędły lub za bardzo stwardniały, należy zadbać o właściwe przechowywanie. Odpowiednim miejscem na szparagi jest lodówka. Istotny jest jednak jeden detal – woda. Żeby szparagi w lodówce zachowały świeżość, powinny być zanurzone w wodzie – jak kwiaty w wazonie. Pęczek zanurzony w otwartym słoiku, z którego wystaje główka szparaga, można bezpiecznie przechowywać przez trzy dni, a czasem nawet przez tydzień, bez utraty składników odżywczych i prozdrowotnych właściwości. Ważne jest, żeby trzymać je z dala od innych składników spożywczych, żeby nie przesiąkały ich zapachem. Idealnie, jeśli będą na najniższej półce, w temperaturze około 3 stopni Celsjusza.
Dietetycy zalecają, żeby jeść każdego dnia co najmniej 400g warzyw i owoców. W sezonie na prawidłowo zbilansowanym talerzu mogą znaleźć się właśnie szparagi. Zawierają sporo kwasu foliowego, beta-karotenu oraz witamin C i E, które korzystnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie. Oprócz tego zawierają błonnik i wiele innych wartości odżywczych.