Mrożenie pieczywa wydaje się być dość kontrowersyjnym pomysłem. Wiele osób uważa, że tuż po odmrożeniu chleb straci swoje pierwotne walory i nie zachowa swojej chrupkości. Niemniej jednak mrożenie pieczywa jest jednym z lepszych sposobów na to, by zapobiegać rozwojowi pleśni. Jednak czy można mrozić chleb tostowy i każdy inny? Okazuje się, że jak najbardziej. Nie ma znaczenia, jaki rodzaj pieczywa chcemy zamrozić. Jeśli zrobimy to dobrze, wówczas chleb zachowa swoje pierwotne walory smakowe, a my nie będziemy musieli martwić się jego czerstwieniem czy rozwojem pleśni.
Sam fakt tego, jak mrozić chleb nie jest zbyt skomplikowany. Niemniej jednak istnieje kilka zasad, których trzeba przestrzegać. Dzięki temu tuż po rozmrożeniu, pieczywo będzie smaczne, miękkie w środku i chrupkie na zewnątrz. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by chleb podzielić na porcje - kromki. Chodzi tu głównie o to, by nie rozmrażać bez potrzeby całego bochenka. Wielokrotne powtarzanie tego procesu nie wpłynie korzystnie na strukturę chleba. Jeśli jednak kupiliśmy cały bochenek i chcemy go zamrozić w jednym kawałku, to również jest to możliwe. Pamiętajmy jednak o tym, by rozmrozić go w całości, a następnie skonsumować, a nie zamrażać ponownie!
Przejdźmy teraz do samego procesu mrożenia chleba. Ważne jest tu w czym będziemy przechowywać pieczywo, a także przez jak długi czas będziemy je mrozić. W pierwszej kolejności warto rozważyć mrożenie chleba w plastikowych woreczkach. By uniknąć sklejenia kromek, każdą z nich można dodatkowo owinąć folią aluminiową, a następnie zapakować. Jeśli kupiliśmy cały chleb w plastikowym opakowaniu, wówczas możemy w takiej formie włożyć go do zamrażalnika. Pamiętajmy także o tym, że chleb nie powinien być mrożony przez więcej niż 5 miesięcy. Zwróćmy również uwagę na to, by chleba nie przemrozić. W takim wypadku straci on swoje walory smakowe i prawdopodobnie nie będziemy chcieli już z niego skorzystać.
Skoro wiemy już jak mrozić chleb, to warto również przyjrzeć się nieco bliżej procesowi jego rozmrażania. Wiele osób decyduje się po prostu na wyjęcie pieczywa z zamrażalnika i odczekanie do momentu, w którym stanie się ono miękkie i gotowe do spożycia. Okazuje się, że najlepszym sposobem na skuteczne rozmrożenie chleba jest włożenie go do piekarnika. Można to zrobić tuż po wyjęciu z zamrażarki, wówczas piekarnik powinniśmy rozgrzać do 175 stopni i włożyć pieczywo na 45 minut. W przypadku, kiedy czekaliśmy na to, aż chleb się rozmrozi, wówczas wystarczy włożyć go do piekarnika na około 15 minut.
Do rozmrażania zamrożonego pieczywa nigdy nie powinniśmy wykorzystywać kuchenki mikrofalowej. Niestety, choć jest to szybki i prosty sposób, to jednak sprawi on, że chleb stanie się "gumowaty" i straci większość swoich walorów smakowych. W tym przypadku najlepiej zaufać piekarnikowi i wykazać się odrobiną cierpliwości. Dzięki temu rozmrażany chleb zachwyci nas nie tylko swoją strukturą, ale także i smakiem.