Szukając odpowiedzi na pytanie, jak mrozić czereśnie, wiele osób staje przed dylematem: czy zamrozić czereśnie z pestkami czy bez? Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czy można mrozić czereśnie z pestkami. Większość osób usuwa pestki z tych owoców przed mrożeniem, czyli dryluje czereśnie. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ pestki nie są trujące i nie wpływają w negatywny sposób na sam proces mrożenia. Wręcz przeciwnie, mrożenie czereśni z pestkami pozwala zachować w nich większe ilości pysznego soku. Warto więc mrozić czereśnie z pestkami, jeśli planujemy przygotować z nich później na przykład kompot. W przypadku ciast czy przetworów nie unikniemy konieczności wydrylowania owoców po rozmrożeniu.
Aby zamrozić czereśnie z pestkami, należy najpierw dokładnie je umyć, a następnie osuszyć. Czereśni nie można zamrozić bezpośrednio w woreczku czy pojemniku. Należy mrozić je porcjami, rozkładając owoce równomiernie, na przykład na desce do krojenia. Dopiero w taki sposób zamrożone pojedynczo owoce można następnie przełożyć do worków lub pojemników. Dzięki takiemu rozwiązaniu zamrożone owoce nie skleją się i będą łatwiejsze do porcjowania.
Kiedy wiemy już, jak mrozić czereśnie z pestkami na kompoty, musimy dowiedzieć się jeszcze jak mrozić czereśnie bez pestek - tak, aby nadawały się do deserów czy przetworów, takich jak dżemy owocowe. Taka procedura jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ więcej czasu zajmuje samo przygotowanie owoców do mrożenia. Zaleca się w tym celu wykonać następujące czynności:
Dalszy etap mrożenia czereśni bez pestek wygląda tak samo, jak procedura opisana powyżej. Należy więc rozkładać owoce na desce lub tacy tak, aby się nie dotykały. Można mrozić czereśnie partiami lub ułożyć je na sobie warstwowo, oddzielając każde piętro folią aluminiową, bądź papierem. Po około godzinie czereśnie powinny nadawać się do przesypania ich do pudełka lub woreczka.
Rozmrożone czereśnie będą miękkie i pełne soku, dlatego najlepiej sprawdzą się do gotowania kompotów lub dżemów, a także jako składnik owsianki lub prostego ciasta, np. jogurtowego. Po zmiksowaniu ich z żelatyną, czereśnie zamienią się w soczystą galaretkę, idealną do przekładania tortów. W całości świetnie sprawdzą się natomiast jako dodatek do bitej śmietany czy budyniu śmietankowego WINIARY. Warto pamiętać, że czereśnie doskonale smakują w towarzystwie czekolady. Można też przygotować z nich sos, dobry do polewania placków czy gofrów.
Większość mrożonych owoców zaleca się spożyć w ciągu 3 miesięcy od dnia zamrożenia. Jednak w zależności od temperatury panującej w szufladzie zamrażalnika dopuszczalne może być przechowywanie w niej czereśni przez okres od 6 do nawet 12 miesięcy.