Należy pamiętać, że nie wszystkie grzyby nadają się do mrożenia, jednak na szczęście wyjątków nie jest dużo. Nie można mrozić galaretka kolczastego, płomykówki galaretowatej i purchawicy olbrzymiej. Grzyby powinny mieć zwarty miąższ, więc najlepiej nadają się do mrożenia popularne gatunki, czyli podgrzybki, kozaki, prawdziwki, maślaki, kurki, rydze i kanie.
Uwaga! Przed zamrożeniem grzybów należy mieć pewność co do gatunku i upewnić się, że są to odmiany jadalne. Powinny być świeże i bez widocznych skaz. Po grzybobraniu warto od razu postanowić, jak wykorzystamy nasze zbiory. Grzyby nie powinny długo leżeć bez obróbki. Najlepiej tego samego dnia podzielić je według gatunku i przygotować etykiety z datą i przeznaczeniem.
Kurki to grzyby o charakterystycznym pieprzowym posmaku. Idealnie nadają się do przygotowywania różnorodnych potraw. Grzyby w sosie śmietanowym, tarta z grzybami leśnymi, polędwiczki wieprzowe w sosie grzybowym czy risotto z grzybami leśnymi to tylko niektóre propozycje. W tego typu daniach sprawdzą się oczywiście nie tylko kurki, warto eksperymentować z ulubionymi składnikami.
Kuchnia polska słynie z zupy grzybowej, pierogów, bigosu czy gulaszów, a ich smak podkreślą właśnie grzyby. Kurki świetnie komponują się z makaronem i sosem śmietanowym – to znakomity pomysł na obiad dla całej rodziny
Aby służyły nam przez cały rok i po rozmrożeniu nie sprawiły przykrej niespodzianki z gorzkim posmakiem, warto wiedzieć, jak obrabiać i mrozić grzyby. Przede wszystkim należy poddać je obróbce termicznej.
Jednym ze sposobów jest blanszowanie, które polega na sparzeniu, czyli krótkim zanurzeniu grzybów w osolonym wrzątku i gotowaniu przez około 3 minuty. Następnie wystarczy tylko je odcedzić, przepłukać zimną wodą i dokładnie osuszyć. Istnieje jeszcze inna metoda obróbki grzybów. Jak mrozić kurki, żeby nie były gorzkie i zachowały znakomity smak i wartości odżywcze? Dobrym sposobem jest gotowanie na parze.
Dzięki takiej obróbce zachowają jędrność. To bardzo proste. Wystarczy zagotować osoloną wodę w specjalnym garnku przystosowanym do gotowania na parze, włożyć kurki do górnej części parownika, przykryć i pozostawić na około 10 minut. Mrożenie kurek można poprzedzić duszeniem na patelni z niewielką ilością masła lub oleju roślinnego. Warto dodać posiekaną cebulkę, która również uchroni przed gorzkim posmakiem.
Kurki, podgrzybki czy borowiki mrożone – wszystkie zachowają swój charakterystyczny smak, jeżeli będziemy trzymać się kilku zasad. Niezależnie od wcześniejszej obróbki termicznej należy poczekać, aż grzyby wyschną i ostygną. Niestety zbyt wilgotne grzyby mogą się ze sobą skleić po zamrożeniu. Jeżeli mimo wszystko przydarzy nam się taka sytuacja, wystarczy je sparzyć wrzącą wodą po wyjęciu z zamrażalnika. Jak przechowywać grzyby mrożone? Nie powinny mieć dostępu do powietrza, więc najlepszym rozwiązaniem będzie włożenie ich do woreczków do mrożenia i szczelne zamknięcie. Równie dobrze można przechowywać je w plastikowych pudełkach. Grzyby mrożone można przechowywać około 6-8 miesięcy.