Przede wszystkim nie wolno zamrażać tego, co już zostało raz zamrożone i rozmrożone. Istnieje wówczas spore prawdopodobieństwo rozwoju bakterii i popsucia się produktów. Niezależnie czy chcemy mrozić zupy, warzywa, mięso czy pierogi, trzeba zadbać o odpowiednie opakowanie. Najlepiej w tym celu sprawdzają się zasuwane plastikowe torebki do mrożenia. Te lepszej jakości nadają się nawet do zup i sosów. Jedzenie możemy również mrozić w szczelnych pudełkach plastikowych oraz słoikach. W ostatnim przypadku należy pamiętać, by nie napełniać naczynia do końca, ponieważ płyn zwiększa swoją objętość i może rozsadzić szkło.
Najwięcej miejsca w zamrażalniku można zaoszczędzić, mrożąc produkty w woreczkach. Należy je ułożyć płasko, tak by się nie zlepiły, a po zamrożeniu ustawić pionowo. Warto również podzielić posiłki na mniejsze porcje przed zamrożeniem, wówczas będziemy mogli rozmrozić dokładnie taką ilość jedzenia, jaką w danej chwili potrzebujemy. Dobrą praktyką jest opisywanie mrożonek (data mrożenia i zawartość).
Mrożenie mięsa to doskonałe rozwiązanie, gdy mamy zamiar kupić większą ilość dobrej jakości wołowiny, wieprzowiny czy drobiu. Należy jednak przygotować się do tego zabiegu. Tacki z produktami owinięte w cienką folią nie nadają się do mrożenia mięsa i ryb – należy je przełożyć do szczelnego woreczka lub plastikowego pudełka. Mięso i ryby powinny być dokładnie oczyszczone, umyte i odciśnięte z wilgoci. Przed mrożeniem warto poporcjować duże kawałki i usunąć z mięsa tłuszcz (może zjełczeć).
Jak długo mrozić mięso? Mielone powinno zostać rozmrożone i zjedzone maksymalnie po 2-3 miesiącach, a w kawałku po około 6 miesiącach. Im większy kawałek mięsa, tym można dłużej go mrozić.
Mrożenie warzyw i owoców pozwala na dłużej zachować ich wygląd, smak i zapach. Muszą być jednak świeże, dobrej jakości, bez obtarć i pleśni. Należy je wcześniej umyć, wysuszyć i przełożyć do plastikowych woreczków. Szczególnie warto wykorzystać sezonowe produkty.
Jak mrozić maliny? Najlepiej przełożyć je do pudełka plastikowego lub woreczka, układając jedną warstwę – tym sposobem nie skleją się ze sobą. Mrożenie fasolki szparagowej przebiega w podobny sposób, ale warto wcześniej usunąć końcówki. Jak mrozić dynię? Wystarczy ją podzielić na mniejsze kawałki, usuwając skórkę i przełożyć do woreczka lub plastikowego pudełka – z jej wykorzystaniem można przygotować pyszną zupę krem z warzyw mrożonych.
Dania gotowe również można mrozić, pod warunkiem że nie zostały wcześniej rozmrożone. Jak zamrozić pierogi? Jeżeli robimy pierogi na zapas, nie trzeba ich smażyć przed mrożeniem. Lepiej od razu zblanszować, czyli włożyć do gotującej się osolonej wody z odrobiną oleju na pół minuty. Należy je wystudzić i lekko wysuszyć za pomocą ręcznika papierowego. Następnie układamy pierogi w woreczku plastikowym, zachowując odstęp, dokładnie zamykamy i wkładamy do zamrażalnika.
Podobnie postępujemy, gdy chcemy zachować na później naleśniki lub chleb. Mrożenie chleba jest bardzo proste. Jeżeli znajduje się w oryginalnym opakowaniu, należy je zdjąć i przełożyć do plastikowej torebki lub woreczka, odcinając dopływ powietrza.
Dobrym pomysłem jest również zamrożenie zupy. Najlepiej to robić w szklanym słoiku, pamiętając, by nie napełniać go do pełna.
A co z mrożeniem ciast? Gotowy deser w postaci tarty, babki, sernika czy ciasta drożdżowego można zamrozić, uprzednio porcjując i wkładając do plastikowych woreczków. Podobnie wygląda sprawa z surowym ciastem. Przepisy na ciasta podają przeważnie proporcje składników na jedną blachę, jednak równie dobrze możemy podwoić ilość składników i zamrozić ciasto na przyszłość.