Chyba każdy z nas trafił na gorzkie ogórki, których intensywny posmak może pozostać w ustach na długo. Z czego to wynika? Najczęściej goryczkę możemy poczuć w ogórkach gruntowych. Ma to związek z warunkami, w jakich dorasta roślina. Najwięcej goryczy będą miały warzywa, które dojrzewały w zimnym okresie lub w trakcie suszy. Zdaniem wielu osób najsmaczniejsze są właśnie ogórki gruntowe, jednak to wśród warzyw szklarniowych możemy spotkać gorzkie egzemplarze najrzadziej.
Kukurbitacyna to substancja, która odpowiada za gorzki posmak ogórków. Znajduje się głównie w łodygach, liściach i korzeniach rośliny. Z tego powodu ogórki są najbardziej gorzkie po ciemnej stronie skórki. Jak obierać ogórka, aby pozbyć się nieprzyjemnego smaku?
To bardzo proste! Należy zacząć obieranie od jaśniejszej końcówki. Tym sposobem nie rozprowadzimy gorzkich substancji po całej roślinie. Istnieje jeszcze jeden prosty trik, jednak wymaga nieco więcej cierpliwości. Po każdym przeciągnięciu obieraczką lub nożem, warto płukać narzędzie pod bieżącą wodą.
Można również odciąć ciemniejszą końcówkę przed obieraniem. A jak obierać ogórki szklarniowe? Oczywiście w ten sam sposób – na wszelki wypadek, ponieważ przeważnie nie są gorzkie.
Przygotowując potrawy ze świeżych ogórków, bardzo łatwo pozbyć się goryczki. Jednak zdarza się, że podczas kiszenia, ogórki nabierają gorzkiego posmaku. Jak tego uniknąć? Kiszenie ogórków nie może obyć się oczywiście bez octu i soli, jednak równie ważne są świeże dodatki, takie jak koper, chrzan czy czosnek, które nadadzą odpowiedniego smaku ogórkom. Wbrew pozorom nie poleca się używania suchych przypraw, na przykład pieprzu czy liści laurowych, które mogą przyczynić się do powstawania nielubianej goryczki.
Sezon na świeże, gruntowe ogórki jest dość krótki, dlatego warto czerpać smaki natury pełnymi garściami! Doskonałym dodatkiem do obiadu jest mizeria z ogórków urozmaicona smakiem aromatycznego koperku i świeżo mielonego pieprzu. To tradycyjna sałatka, której nie może również zabraknąć na grillu. Doskonałym dodatkiem jest także sałatka z pomidorów i ogórków – będzie stanowić zarówno orzeźwiającą przystawkę, jak i lekką kolację. A może sałatka z ogórków i kukurydzy? Składa się tylko z kilku składników. Wystarczy pokroić ogórka, cebulę, posiekać koperek, dodać puszkę kukurydzy i połączyć z Majonezem Dekoracyjnym WINIARY. Smak warzyw podkreśli oczywiście sól oraz świeżo mielony pieprz. Inną wersją jest sałatka z ogórków i papryki, która znakomicie komponuje się z daniami mięsnymi, ziemniakami lub kaszą.