W większości polskich domów trudno wyobrazić sobie Wigilię Bożego Narodzenia bez tradycyjnego karpia. Chociaż w sklepach dostępne są filety, które wystarczy wrzucić na patelnię, wciąż często decydujemy się na zakup tuszy i przygotowanie świeżej ryby w całości samodzielnie. Dziś przedstawiamy krótki poradnik dotyczący przygotowywania karpia na Boże Narodzenie.
Każdy, kto nie miał jeszcze do czynienia z czyszczeniem karpia, uważa tę czynność ze spore wyzwanie. Niepotrzebnie – wystarczy odrobina precyzji i cierpliwości. Pierwszy krok to dokładne umycie ryby z zewnątrz. Można do tego użyć szczotki lub druciaka, aby w całości pozbyć się śluzu. Następnie przychodzi moment na odcięcie głowy. Przyda się do tego ostry nóż, deska do krojenia, jak również rękawiczki lub szmatka które zapobiegną wyślizgnięciu się tuszy z naszych dłoni. Głowę należy odcinać tuż za skrzelami zdecydowanym ruchem ręki.
Kolejny krok to zeskrobywanie łusek. Czynność nie jest skomplikowana, choć może być nieco czasochłonna. Rybę należy oskrobać od ogona do głowy. W tym celu najlepiej sprawdzi się długi i dość wąski nóż, ale w sklepach znajdziemy też specjalne skrobaczki. Jak oczyścić karpia wewnątrz? Patroszenie rozpoczynamy od rozcięcia brzucha ryby wzdłuż, a następnie usuwamy stamtąd wszystkie wnętrzności. Niektóre czynności można wykonać nożem, ale przydadzą się także rękawiczki. Na końcu wystarczy jedynie dokładnie umyć karpia od wewnątrz i pozostawić do wyschnięcia.
Wiele osób dość często rezygnuje ze spożywania ryb ze względu na ości. Na szczęście ich usunięcie w trakcie filetowania nie jest trudnym zadaniem. Jak filetować karpia, by pozbawić rybę ości?
W pierwszej kolejności należy pozbyć się płetw. Następnie nacinamy górny filet po grzbiecie wzdłuż struny grzbietowej. Od połowy tuszy można prowadzić cięcie na całej szerokości filetu aż do ogona, ponieważ nie występują tam ości brzuszne. Na koniec, gdy filet jest już oderwany od kręgosłupa, wystarczy płaskim ruchem noża odciąć całą partię ości brzusznych i wyrównać płat z każdej strony, pozbywając się nadmiaru skóry. Tę samą czynność wykonujemy następnie z filetem dolnym.
Karp smażony wigilijny to polski klasyk, którego zdecydowanie warto przygotować. Jak usmażyć karpia? Przygotowane filety należy obtoczyć w jajku i bułce tartej z dodatkiem soli do smaku. Aby uzyskać wspaniały efekt, najlepiej smażyć rybę na maśle na niewielkim ogniu z obu stron. Karp będzie gotowy, gdy filety lub dzwonki się zarumienią. Wśród 12 wigilijnych potraw często widzimy także karpia w śmietanie.
Karp duszony w śmietanie po prostu rozpływa się w ustach! Jego przygotowanie także nie jest trudne. Jak smażyć karpia w śmietanie, aby wydobyć z dania esencję smaku? W tej wersji rybę również smażymy na maśle na małym ogniu. Oprócz tego konieczna będzie śmietana 18%, pokrojona w piórka cebula, a także sól i pieprz. Duszenie powinno trwać około godziny, a danie należy podawać na ciepło.
Z karpia możemy także przygotować inne wspaniałe potrawy. Karp faszerowany grzybami w sosie śmietanowym nie wymaga filetowania, choć uczestnicy wigilijnej kolacji będą musieli zmierzyć się z ościami. Karp po żydowsku to wspaniała kombinacja smaków. Przed świętami Bożego Narodzenia warto dowiedzieć się również, jak zrobić karpia w galarecie. Ciekawą inspiracją na Boże Narodzenie stanowi ponadto rolada z karpia.