W swojej kuchni mam dokładną wagę kuchenną i używam jej regularnie. Lubię skrupulatnie odmierzać wszystkie składniki zgodnie z przepisem, choć moja sąsiadka śmieje się z tej mojej przypadłości i przygotowuje większość potraw „na oko”. Ale też wśród moich znajomych są tacy, którzy korzystają z wagi tak chętnie jak ja.
Kiedy przygotowuję zupy, waga zazwyczaj jest zbędna. I tak też staram się opracowywać swoje przepisy, żeby każdy z Was mógł obejść się bez wagi. Ale sama korzystam z przeróżnych przepisów i od czasu do czasu do czasu zdarza się, że bez wagi ani rusz, na przykład przygotowując domowy makaron do rosołu.
Wagę można zastąpić odmierzając składniki szklanką. W wielu przepisach składniki odmierza się szklankami. Szklanka mąki, szklanka mleka. Ja mam w swojej kuchni kilka zwykłych tradycyjnych szklanek i to właśnie nimi odmierzam wiele składników. Kubek kubkowi nierówny, a tradycyjna szklanka ma zawsze pojemność 250 ml. Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami zwykłej szklanki, (a jeśli nie, możecie kupić taką praktycznie w każdym hipermarkecie lub sklepie z artykułami gospodarstwa domowego), w wielu przypadkach będziecie mogli skorzystać z moich obliczeń. Zobaczcie, jak łatwo jest odmierzać składniki za pomocą szklanki:
Szklanka mąki waży ok. 160-170 g
Szklanka mąki ziemniaczanej – 220 g
Szklanka kaszy manny – 200 g
Szklanka kaszy jęczmiennej (wiejskiej) – 190 g
Szklanka cukru – 220 g
Szklanka płatków owsianych – 100 g
Szklanka wody waży 250 g
Szklanka mleka – 240-250 g
Szklanka oleju – 210 g
Składniki można też odmierzać łyżką stołową. Łyżka łyżce nierówna, standardowa ma 15 ml pojemności, ale różnie to bywa z łyżkami, zatem nie będę podawała konkretnej wagi dla poszczególnych produktów. Można zapamiętać, że łyżka wymienionych wyżej artykułów sypkich będzie ważyła ok. 15 g. To oczywiście wartość przybliżona, nawet mała „górka” na łyżce zwiększa wagę produktu, a przecież nikt z nas nie będzie dokładnie wyrównywał powierzchni mąki czy cukru. Wyjątkiem będzie mąka ziemniaczana, jest cięższa i też trudno nie nabrać łyżki „z górką”, łyżka takiej mąki może ważyć ok. 25 g.
Do odmierzania składników można też wykorzystać specjalny dzbanek z miarką. Kiedyś takie miarki były na porządku dziennym w każdej kuchni. Dzbanek-miarkę miała moja babcia, ma moja mama. Ja też miałam, ale zapodziałam. Na dzbanku była podziałka z wagą różnych produktów sypkich, z łatwością można było odmierzyć odpowiednią ilość ryżu, kaszy czy też mąki.
Warto mieć też w kuchennej szufladzie miarki-łyżeczki. Na pewno każdy z nas ma w swojej kuchni taką szufladę, w której jest wszystko. Ja mam i tam właśnie trzymam zestaw miarek. Jednak ze wszystkich swoich pomocników do odmierzania najbardziej lubię szklankę. Zaraz po mojej ukochanej kuchennej wadze :)
Autor: Agata