Gdy nie zależy nam na ponownym wykorzystaniu słoika, można go otworzyć za pomocą tępego przedmiotu, na przykład noża. Wskutek tego słoik może się wyszczerbić, a wieczko zdeformować. Otwieranie słoika tym sposobem jest bardzo proste. Wystarczy tylko podważyć zakrętkę nożem, widelcem lub śrubokrętem. Kiedy usłyszymy charakterystyczne pyknięcie, będziemy mogli z łatwością odkręcić słoik.
Warto pamiętać, aby podważać wieczko spokojnie i z uwagą, szczególnie, jeśli wykorzystujemy do tego nóż. Innym sposobem jest zrobienie w wieczku niewielkiej dziurki, na przykład za pomocą ostrego szpikulca. W tym przypadku nakrętka również nie będzie nadawała się do ponownego użytku.
W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego znajdziemy specjalne akcesoria, które pomagają otwierać nakrętki na słoikach albo rozszczelnić zamykane na specjalne gumki słoiki weck. Gdy nie wiemy, jak otworzyć słoik bez otwieracza, a nie chcemy niszczyć nakrętki, warto wykorzystać przedmioty, które mamy wokół siebie, takie jak drewniana łyżka, ściereczka lub gumowa rękawiczka. Należy wtedy chwycić słoik jedną ręką, a drugą popukać brzegi nakrętki, tak aby nie uszkodzić słoika. Po kilku próbach powinien dać się łatwo otworzyć.
Odkręcanie słoika może sprawiać nam trudność również wtedy, gdy mamy śliskie dłonie. Ten problem z pewnością wyeliminuje gumowa rękawica lub zwykła ściereczka kuchenna. Innym dobrym pomysłem jest naciągnięcie na nakrętkę gumki recepturki, dzięki czemu będziemy mieć lepszą przyczepność podczas otwierania słoika.
Jak otworzyć słoik z ogórkami lub innymi kiszonkami? Jednym ze sposobów jest wykorzystanie wrzątku. Dzięki niemu zniwelujemy podciśnienie w słoiku, które powstaje podczas pasteryzacji. Pod wpływem ciepła rozszerzy się również metalowe wieczko. Otwieranie słoika będzie bardzo proste, jeżeli włożymy go do wody. Wystarczy tylko wlać wrzątek do garnka, umieścić w nim słoik do góry dnem i poczekać kilka minut. Po tym czasie wyjmujemy słoik, wycieramy do sucha i otwieramy. Niektórzy decydują się na polanie wieczka wrzątkiem, jednak nie jest to dobrze rozwiązane, ponieważ łatwo się przy tym poparzyć.
Czasami zdarza się, że zbyt mocno zakręcimy słoik z samodzielnie przygotowanymi przetworami i nie możemy go później odkręcić. Kiszenie kapusty w słoikach jest bardzo dobrym pomysłem, ale należy pamiętać, aby w tym przypadku nie zakręcać mocno słoika. Warto mieć na uwadze powyższe sztuczki, jeżeli przygotowujemy takie pyszności jak pomidory w słoikach na zimę, szczaw w słoikach lub gdy naszym popisowym daniem jest golonka w słoiku.