Do zaserwowania serów potrzebujemy drewnianej deski albo tacy o odpowiednich rozmiarach. Wybierając sery w sklepie, zwracajmy uwagę na ich różne rodzaje i stopnie dojrzałości. Chodzi o to, by na naszej desce znalazły się różnorakie produkty (pleśniowe, twarde, żółte), dzięki czemu każdy biesiadnik będzie mógł wybrać swój ulubiony smak. Zanim sery trafią na deskę, powinny być wcześniej wyjęte z lodówki, gdyż w temperaturze pokojowej będą mogły rozwinąć cały bukiet aromatyczny. Układając sery na tacy, pamiętajmy o zachowaniu większej odległości między kawałkami o intensywnym aromacie i smaku.
Aby gościom łatwiej było wybierać sery, powinniśmy je przed podaniem podzielić na mniejsze kawałki. Z zasady miękkie sery kroimy w trójkąty, a twardsze w kostkę. Jeśli zamierzamy na desce zaserwować większą porcję twardego sera, wówczas kładziemy przy nim specjalny nóż. Wolne miejsca pomiędzy serami możemy zapełnić owocami (winogrona, świeże figi, pestki granatów) lub warzywami (pomidorki koktajlowe, oliwki). Dla urozmaicenia smaku warto przy desce ułożyć świeże pieczywo, płynny miód oraz konfitury, w których będzie można moczyć wybrane kawałki. Idealnym dodatkiem do degustacji serów jest wytrawne, czerwone wino, które doskonale podkreśli smak większości z nich.
Typową deskę serów można urozmaicić także wybornymi wędlinami np. salami węgierskim kabanosami, suchą kiełbasą, plastrami szynki parmeńskiej czy pieczoną piersią kaczki. Mięsa najlepiej układać na pomarszczonych listkach sałaty ozdobnej. Pomiędzy serami a wędlinami kładziemy także małe miseczki z różnego rodzaju marynatami np. grzyby leśne, miniaturowe kolby kukurydzy oraz kapary, obok deski zaś ustawiamy krakersy i pokrojoną w cienkie kromki bagietkę.
Prawdziwi wielbiciele serów docenią nie tylko klasyczną deskę z dużym wyborem ich ulubionych rodzajów, ale także wszelkie serowe przekąski. Niektóre z nich można przygotować znacznie wcześniej i serwować w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzone.
Znakomitą zakąską, idealną wprost na domowe przyjęcie, są paluchy serowe, których przygotowanie jest dziecinnie proste. Prostokąt ciasta francuskiego dzielimy na pół. Jedną z części smarujemy roztrzepanym jajkiem, a następnie posypujemy startym serem żółtym, odrobiną soli i szczyptą ostrej papryki. Na wierzch kładziemy pozostałą część ciasta i bardzo lekko rozwałkowujemy. Całą powierzchnię smarujemy jajkiem i oprószamy solą. Ostrym nożem kroimy na paski ok. 1,5 cm szerokości, skręcamy w spiralkę i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Paluchy pieczemy w 190°C przez 10-15 minut.
Przyciągającą wzrok i bardzo smaczną przekąską są serowe kuleczki, pokryte efektową, różnokolorową otoczką. 3 łyżki sera śmietankowego oraz po opakowaniu serka topionego i feta wyrabiamy ręką na gładką masę. Z mieszanki formujemy niewielkich rozmiarów kuleczki, które następnie obtaczamy w różnych przyprawach np. w mielonej ostrej papryce, czarnuszce, sezamie, drobno posiekanym szczypiorku lub koperku albo w kurkumie. Gotowe kuleczki układamy na talerzyku, a w każdy z nich wbijamy wykałaczkę.
Proste w wykonaniu koreczki to przekąska, za którą każdy przepada. Do ich przygotowania używamy różnych rodzajów sera – małych kuleczek mozzarelli, twardego żółtego sera o wyrazistym smaku, kostek fety czy kawałków delikatnych serów pleśniowych. Na wykałaczki możemy nabić również pomidorki koktajlowe, oliwki, pikle, kawałki marynowanej papryki czy listki bazylii. Do koreczków dodajemy także wędliny – szynkę parmeńską, suszoną kiełbasę albo anchois, które nadadzą naszej przekąsce apetycznie wyrazistego smaku.