Kluski na parze to przepis znany w różnych regionach Polski. Nieraz potrawa występuje pod innymi nazwami takimi jak pyzy drożdżowe, kluski parowe, pampuchy, paruchy, kluchy na łachu albo buchty. Wyrób przypomina trochę pączki. Także jest zrobiony z ciasta drożdżowego i uformowany w podobny, owalny kształt. W przeciwieństwie do pączków zachowują jednak jasną barwę, co czyni je podobnymi do czeskich knedlików. A to dlatego, że pampuchy w nie są smażone na tłuszczu lub pieczone tylko gotowane na parze. Dzięki temu są delikatne w smaku, puszyste, a przy tym bardzo sycące.
Kluski na parze można przygotowywać z różnego rodzaju nadzieniem - najczęściej na słodko z ulubionym dżemem albo konfiturą. Można je również jadać do wytrawnych dań. Podane z mięsem, zastępują kartofle. Inna możliwość to podanie klusek na parze jako samodzielnie danie ze stopionym masłem i skwarkami. Bardzo dobrze pasuje do nich także sos pieczeniowy.
Na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi występuje kilka lokalnych wersji tej potrawy. znajdziesz tam między innymi parowańce brzozowickie z kapustą i grzybami, parowańce z serem oraz parowańce żakowolskie z soczewicą.
Jeśli parowańców po obiedzie zostało jeszcze dużo, można dojeść część z nich także na zimno. Co jednak w sytuacji, gdy mają być znów podane jako ciepły obiad?
Do podgrzewania klusek możesz wykorzystać piekarnik. Wystarczy nastawić go na niską temperaturę (100-120 stopni), a następnie piec przez pięć do 10 minut. Jeśli nie chcesz czekać, aż piekarnik się nagrzeje, jest także inny, szybszy sposób. Mowa o kuchence mikrofalowej. W mikrofali pampuchy grzeje się mniej niż dwie minuty. Musisz jednak pamiętać, żeby włożyć kluski na parze do naczynia żaroodpornego, najlepiej z przykryciem. Dzięki temu w czasie podgrzewania nie ubędzie im zbyt dużo wody i nie staną się suche.
Alternatywą dla piekarnika i mikrofalówki może być zwykły garnek z gotującą się wodą. Jeśli pampuchy umieścisz na sitku nad poziomem wody, para jest ogrzeje - analogicznie jak za pierwszym razem, gdy powstawały z surowego ciasta.
Ostatnia możliwość to użycie parowaru. Ta metoda także będzie skuteczna, a kluski na parze będą smakować wyśmienicie.