Okazuje się, że przechowywanie ciasta drożdżowego nie powinno być dla nas jednym z większych problemów. Co ciekawe, metod i sposobów na to jak przechowywać ciasto drożdżowe jest niezwykle wiele. Jednak najlepszym i najbardziej sprawdzonym jest wykorzystanie do tego specjalnej patery z kloszem. Ta metoda jest nie tylko bezpieczna, ale także i wyjątkowo efektywna. Klosze są dekoracją nie tylko przechowywanego w nich ciasta, ale także stołu. Sposób na przechowywanie jest wyjątkowo prosty. Wystarczy estetycznie ułożyć kawałeczki ciasta na paterze i zakryć je kloszem. Pamiętajmy, by nie układać kawałeczków jeden na drugim, co nie wpłynie korzystnie na strukturę ciasta!
Nie zawsze zależy nam na tym, by ciasto drożdżowe było przez cały czas eksponowane na stole. Wówczas z pomocą przyjdzie nam folia aluminiowa! Tak więc jak przechowywać ciasto drożdżowe z kruszonką wykorzystują klasyczną folię? Otóż:
W takiej formie może ono przetrwać kilka dni, a mimo tego dalej będzie miękkie. Pamiętajmy jednak o tym, by trzymać ciasto z dala od mocno aromatyzowanych produktów. Może ono bardzo szybko przesiąknąć innymi zapachami.
Kiedy przygotowaliśmy ciasto drożdżowe własnoręcznie, to tuż po upieczeniu możemy zająć się jego przechowywaniem. Dzięki temu będziemy mogli delektować się jego smakiem przez co najmniej 4-5 kolejnych dni. Jednak jak przechowywać ciasto drożdżowe po upieczeniu? Otóż są na to dwa sposoby. Możemy składować je w lodówce albo w zamrażalniku. Wybór więc zależy tylko od nas.
Pierwszą i najważniejszą zasadą, odnośnie do przechowywania ciasta drożdżowego w lodówce jest to, by nie wkładać go tam tuż po upieczeniu. Ciasto powinno w pierwszej kolejności ostygnąć. Następnie możemy jedynie wierzch ciasta przykryć folią aluminiową i ustawić na osobnej półce w lodówce. Tak zabezpieczone ciasto drożdżowe zachowa swoją świeżość przez co najmniej 4 dni.
Jeśli chcemy przedłużyć przydatność do spożycia naszego ciasta drożdżowego, wówczas możemy zdecydować się na jego zamrożenie. Oczywiście ponownie warto podkreślić, że upieczone ciasto drożdżowe musi całkowicie ostygnąć, zanim włożymy je do zamrażalnika! Wkładanie gorącego ciasta może doprowadzić do jego zepsucia. Warto także ciasto pokroić na mniejsze kawałki, przełożyć je pergaminem lub papierem do pieczenia, a następnie włożyć do szczelnego pojemnika. Pamiętajmy, że tyczy się to jedynie ciasta drożdżowego z kruszonką. W przypadku, kiedy wybraliśmy różnorodne polewy, takiego wypieku nie powinno się mrozić.