Czasami zastanawiamy się dlaczego niektóre pieczywo szybko wysycha, a inne czerstwieje lub nawet zaczyna pleśnieć mimo, że wszystkie są przechowywane dokładnie w taki sam sposób? Otóż decydują o tym dodane składniki (mleko, tłuszcz, drożdże, ziarna), a zwłaszcza rodzaje i typy mąki, użyte do wypieku chleba lub bułek. I tak, pieczywo pszenne, wyrabiane na drożdżach ma skłonność do wysychania, z kolei chleby z mąki żytniej są wprawdzie dłużej miękkie i wilgotne, ale niewłaściwie przechowywane mogą zacząć pleśnieć. Podobnie jest z wypiekami mieszanymi, czyli składającymi się z różnych rodzajów mąk np. pszennej, żytniej, orkiszowej.
Najdłuższą świeżość zachowują wyroby z mąki pełnoziarnistej oraz żytniej, wypiekane na zakwasie. Potrafią one zachować właściwy smak i miękkość nawet przez kilka dni. Dlatego też, jeśli planujemy upiec chleb i cieszyć się nim przez co najmniej kilka dni, warto sprawdzić jak zrobić zakwas, przygotować pieczywo na mące żytniej lub mieszanej, a potem właściwie je przechowywać.
Odpowiednim miejscem do trzymania pieczywa jest chlebak, wykonany z drewna, ceramiki lub stali. Powinien on mieć niewielkie otwory zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. Najlepiej, by chlebak leżał w miejscu odległym od źródeł ciepła np. piekarnika, kuchenki, kaloryfera. Unikamy też stawiania go blisko okna, ponieważ promienie słoneczne mogą nagrzewać pojemnik i tym samym przyśpieszyć czerstwienie pieczywa. Pamiętajmy również o regularnym myciu chlebaka delikatnymi detergentami, które pomogą usunąć zanieczyszczenia zbierające się w wewnętrznej części.
W jaki sposób przechowujemy pieczywo w chlebaku? Świeże i niekrojone chleby wkładamy do środka luzem lub w lnianym woreczku, który zapewnia przepływ powietrza. Drobne pieczywo z nasionami na skórce jak np. bułki żytnie z ziarnami albo bułki z otrębami można dodatkowo włożyć do papierowej torebki. Z kolei pieczywo z większą zawartością tłuszczu, jak chleb maślany czy bułeczki z majonezem może brudzić dno chlebaka, dlatego lepiej podłożyć pod wypieki lnianą ściereczkę lub kawałek folii. Chałka, bułka drożdżowa z rodzynkami czy rogale, to rodzaj słodkiego pieczywa, które szybko wysychają, dlatego też przechowujemy je krótko i najlepiej w papierowej torbie.
Ogólnie pieczywo najdłużej pozostaje świeże, jeśli jest przechowywane w suchym miejscu o temperaturze pokojowej, czyli 18-22oC. Zbyt chłodne otoczenie sprawia, że wypieki (zwłaszcza drożdżowe i z pszennej mąki) stają się twardsze oraz bardziej zbite. Wyjątkiem jest chleb tostowy, który zazwyczaj kupujemy pokrojony i zapakowany do woreczka foliowego. Ten rodzaj pieczywa dłużej pozostanie miękki oraz zachowa swoją świeżość, jeśli będziemy go przechowywać w lodówce na najwyższych półkach.
Dobrym sposobem na zachowanie świeżości pieczywa jest jego mrożenie. Chleb lub bułki wkładamy do woreczka foliowego na mrożonki, szczelnie zamykamy, a następnie umieszczamy w zamrażarce, gdzie może leżeć nawet kilka miesięcy. Pamiętajmy jednak że mrozimy wyłącznie świeże, niekrojone pieczywo, bo tylko takie zachowa swoje walory po rozmrożeniu. A jaki rodzaj pieczywa nadaje się do mrożenia? Niską temperaturę najlepiej znoszą produkty wypiekane na zakwasie oraz z mąki żytniej, ponieważ są bardziej wilgotne i zwarte. Raczej unikajmy mrożenia pieczywa pszennego, wyrastającego na drożdżach, gdyż po wyjęciu z zamrażalnika jego skórka może się kruszyć i rozpadać.