Jak przechowywać warzywa korzeniowe i bulwiaste w zimie? Proste! W Lodówce! To rzeczywiście dobre rozwiązanie, ale często na krótko. Warto wiedzieć coś więcej na temat przechowywania takiego rodzaju warzyw, zwłaszcza kiedy dysponujemy ich większą ilością, której nie przejemy w kilka dni. Taka wiedza będzie najbardziej przydatna, gdy mamy możliwość zakupu wysokiej jakości warzyw bezpośrednio od rolnika – ten zazwyczaj sprzedaje je na nawet 10 kg worki. Takiej ilości warzyw nie sposób przechowywać w lodówce, a i warunki w niej panujące nie zawsze sprzyjają zachowaniu przez nie świeżości na dłużej.
Warzywa korzeniowe, takie jak marchewka, pietruszka, seler czy burak, powinny być przechowywane w temperaturze 1-4oC. Lodówka byłaby dla nich idealna, jednak zazwyczaj szybko w niej wysychają, ze względu na małą wilgotność. Aby uniknąć wysychania warzyw, w lodówce przechowujemy je w specjalnych szufladach. Unikajmy jednak foliowych worków. Duże ilości takich warzyw warto przechowywać w nieogrzewanej piwnicy (zazwyczaj jest tam wystarczająca wilgotność, by zachowały swoje walory). Odpowiednie będą też inne miejsca, takie jak nieogrzewany garaż lub altanka ogródkowa. Należy jednak pamiętać, że poza temperaturą ważna jest odpowiednia wilgotność. Aby warzywa nie wysychały w takich pomieszczeniach, warto zasypać je wilgotnym piaskiem (na przykład w skrzynkach). Jeśli zauważymy, że piasek wysycha, trzeba go lekko zwilżyć wodą. Co ważne, warzywa, które przygotowujemy do zasypania nie powinny być myte.
Ziemniaki nie lubią niskich temperatur, zatem lodówka nie będzie dla nich dobrym miejscem (ani też balkon, na którym mogą przemarznąć). Najlepiej przechowywać ziemniaki w piwnicy lub garażu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, kupujmy mniejsze ilości (do bieżącej konsumpcji) i przechowujmy na przykład w kuchennej szafce, przesypane do drewnianej skrzynki.
Topinambur, inaczej słonecznik bulwiasty, nie jest tak wytrzymały jak warzywa korzeniowe, dlatego kupujmy go w mniejszych ilościach. Krótko można przechowywać do w lodówce lub innym chłodnym i ciemnym miejscu. Jeśli chcemy, aby zachował świeżość przez kilka miesięcy, koniecznie musimy wynieść go w chłodne miejsce i przechowywać zasypany piaskiem.
A jeśli macie swój własny topinambur w ogródku, na przyszłość pamiętajcie, że nie trzeba bulw wykopywać na zimę – pozostawione w gruncie przetrwają do wiosny z zachowaniem wszystkich walorów smakowych i zdrowotnych.
Teraz, gdy już wiesz, jak przechowywać warzywa korzeniowe i bulwiaste, sprawdź, jak pyszne dania możesz z nich wyczarować!
Autor: Agata