Japońskie tłumaczenie słowa shimeji to grzyby rosnące w głębokim lesie. Wyjaśnia to ich naturalne występowanie, gdyż rosną one na drzewach bukowych i dębowych podczas pory deszczowej. Optymalna temperatura ich rozwoju to około 25 stopni. Nie jest możliwy ich wzrost bez rośliny żywicielskie j- oznacza to, że potrzebują one podłoża innego organizmu, aby się rozwijać. Ich uprawy hodowlane polegają na tworzeniu gruntu z trocin, zboża i organicznego nawozu. Wyróżniamy dwie odmiany, które można nabyć w sklepie: są to buna-shimeji- brązowe grzyby- oraz bunapi-shimeji, które są białe i hodowane bez dostępu do światła.
Zastanawiacie się pewnie, jak przygotować grzyby shimeji. Trzeba pamiętać, że nie nadają się one do spożywania w całości. Kapelusz i trzonek należy odkroić, a twardą podstawę wyrzucić. Pamiętajmy o umyciu ich, aby pozbyć się wszystkich zabrudzeń. Konieczna jest obróbka cieplna, gdyż w stanie surowym są szkodliwe. Gotowane, duszone i smażone - będą smakować wyśmienicie. Dobrą praktyką jest kilkuminutowe obgotowanie grzybów przed wyłożeniem ich na patelnię. Dzięki temu pozbędziemy się gorzkawego posmaku.
Biorąc pod uwagę to, jak wszechstronne zastosowanie mają grzyby shimeji, przepisy obejmują wiele składników i smaków. Typową propozycją jest kurczak po chińsku, który dzięki obecności tych grzybów zyskuje niesamowity aromat. Schab w pięciu smakach i chińskie sajgonki to kolejne opcje, które zawierają shimeji i przez to mają lekko pikantno-orzechowy posmak. Wyśmienitym daniem, które zawiera chińskie grzyby shimeji jest makaron z warzywami i grzybami. Jego sporządzenie należy rozpocząć od przygotowania marchewki, pora i cebuli. Obieramy je, kroimy i wrzucamy na rozgrzany olej razem z czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Umyte i pokrojone grzyby shimeji dorzucamy do warzyw i smażymy przez około 7 minut, a następnie polewamy wszystko sosem sojowym. Nie możemy zapomnieć o najważniejszych przyprawach, czyli soli i pieprzu. Do całości dodajemy wcześniej ugotowany makaron, na przykład udon. Kolejnym ciekawym pomysłem jest dodanie grzybów shimeji do jajecznicy lub szakszuki. To bardzo interesujące urozmaicenie śniadania. Nie można zapomnieć o tym, że są one również składnikiem zupy miso.
Tak jak wiele azjatyckich produktów, grzyby shimeji również mają prozdrowotne właściwości. Są one źródłem flawonoidów, które mają działanie przeciwutleniające. Co to znaczy? Oznacza to, że niszczą wolne rodniki, które uczestniczą między innymi w procesie starzenia. Przeprowadzone badania wykazały również, że shimeji ograniczają wzrost chorobotwórczych bakterii nawet o kilkadziesiąt procent.
Grzyby głębokiego lasu, czyli chińskie grzyby shimeji, przywędrowały do nas z Azji Wschodniej. Kilka lat wstecz były dostępne jedynie w formie suszonej, ale dziś możemy je dostać również świeże. Są one doskonałym dodatkiem do posiłków, stanowiącym źródło witamin i składników odżywczych. Warto uwzględniać je w swoim menu, ponieważ stanowią interesujący zamiennik dla grzybów często spotykanych na naszych stołach.