Jest powszechnie wiadomo, istnieje wiele sposobów spożywania kawy nie ciepło i na zimno. Nie inaczej jest z herbatą – napojem, który również pije się w dużych ilościach na całym świecie. Jedna z najbardziej oryginalnych form podawania herbaty to buble tea! Czym się charakteryzuje ten napój i jak zrobić w domu bubble tea? Zobacz praktyczny poradnik!
Zanim wyjaśnimy, jak samemu zrobić bubble tea, warto jeszcze wyjaśnić co to za napój i skąd pochodzi. Tradycje parzenia wywaru z liści herbacianych są bardzo długie. Udokumentowane źródła mówią, że pijano ją już 3000 lat temu, a według legend znacznie wcześniej.
Z buble tea, czyli bąbelkową herbatą, jest inaczej. To stosunkowo nowy wynalazek, który podawano pierwszy raz dopiero w latach 80. XX wieku. Pomysł na kreatywne podanie herbaty pochodzi z Tajwanu. To tam wymyślono nietypowy napój, a do jego picia zachęcano dzieci. Oryginalna buble tea była mieszanką herbaty, mleka, kulek tapioki oraz kostek lodu.
Obecnie bubble tea pije się w różnych odmianach, dodając także wiele innych składników, jak syropy i soki owocowe, żelki, owoce i wiele innych. Szukając sposobu na to, jak zrobić bubble tea, sięgano po coraz bardziej oryginalne składniki, tak, aby napój był kolorowy i zachęcający. Nie ma więc jednej, spójnej definicji, co to znaczy, choć wyróżnikiem każdej bubble są charakterystyczne kulki zgromadzone na dnie kubka lub szklanki. To z ich powodu taką herbatę podaje się z szeroką rurką!
Zastanawiasz się, jak zrobić własne bubble tea? Jeśli szukasz inspiracji, możesz sięgnąć po gotowy przepis na bubble tea. Pamiętaj jednak, że nie musisz sztywno trzymać się jednej ustalonej receptury. Lepiej eksperymentować i w ten sposób odkryć własną wersję z ulubionymi dodatkami w odpowiednich proporcjach. Jak zrobić bubble tea bez kuleczek? To proste. Bazą do napoju może być dowolna herbata – zielona, czarna albo earl grey. Ostudzoną herbatę miesza się z syropem owocowym – na przykład o smaku mango, kiwi, brzoskwini, jagód. Do tego dodaje się dużą ilość kostek lodu i już masz gotowy orzeźwiający napój na upalne dni.
Bubble tea może być także gęsta jak shake. W tym wariancie zimną herbatę miesza się ze zblendowanymi lodami. Jeśli napój ma wyglądać efektownie, możesz ozdobić go bitą śmietaną, posypką, kawałkami owoców i innymi dodatkami.
Bubble tea bez kuleczek świetnie smakuje także z mlekiem migdałowym, a także z owocową galaretką. Chcąc uzyskać lekko kwaskowaty smak, możesz dodać sok z cytryny, natomiast żeby bardziej osłodzić bubble tea, wystarczy dodać cukier zwykły lub cukier waniliowy.
Przedstawione powyżej warianty bubble tea są popularne, choć daleko im do pierwowzoru. Chcąc być bliżej oryginalnej receptury, trzeba zadbać o kulki pływające w herbacie. Tylko jak samemu zrobić kulki do bubble tea?
Odpowiedź na to pytanie będzie prosta, gdy tylko dowiesz się, czym są te pływające perełki. To tapioka – produkt otrzymywany z manioku. Zarówno przezroczyste jak i ciemne kuleczki kupisz w sklepach z żywnością z różnych stron świata. Ale uważaj! Surowe nie nadają się do spożycia, ponieważ są zbyt twarde. Zanim umieścisz je w herbacie wymagają jeszcze 15-20 minut gotowania. Dopiero po ostudzeniu mogą trafić prosto do herbacianego naparu. Dlatego jeśli chcesz szybko przygotować bubble tea dla gości, miej już w zanadrzu gotowe, ostudzone perełki. Wówczas czas oczekiwania na podanie do stołu bąbelkowej herbaty zdecydowanie się skróci.
Co ciekawe, nie wszystkie herbaciarnie stosują granulowaną tapiokę. Istnieją także lokale, które zastępują ten składnik tak zwanym kawiorem molekularnym, czyli żelatynowymi kulkami wypełnionymi sokiem owocowym. W przypadku braku tapioki ten składnik jest jak najbardziej uzasadniony.
Teraz już wiesz, jak zrobić domową bubble tea. Możesz teraz zaskoczyć nietypowym napojem swoją rodzinę albo znajomych. Przygotowywanie napoju w domu to pełna kontrola nad jego składem, a także możliwość modyfikowania przepisu w każdej chwili. Jeśli eksperymenty Ci się spodobają, możesz wciągnąć się na dobre w wymyślanie kolejnych wersji z nowymi składnikami.
Podpowiedzi, jak zrobić herbatę bubble tea to żadna wiedza tajemna. Stosunkowo prosto natknąć się na wskazówki, dzięki którym poznasz podstawy. Później możesz te twórczo wykorzystać, żeby bąbelkową herbatę zaparzyć po swojemu!