Kania to grzyb, który niedoświadczeni grzybiarze mogą pomylić z trującym muchomorem sromotnikowym, dlatego dla bezpieczeństwa, warto kupować kanie na lokalnym bazarku od zaufanych dostawców. Przepis jest bardzo prosty i nie powinien sprawić nikomu problemu. Jak zrobić kanie? Będziemy potrzebowali dosłownie kilku składników, czyli kapeluszy kani, jajek, bułki tartej, soli i pieprzu do smaku. W pierwszej kolejności należy oczyścić grzyby szczoteczką i opłukać w zimnej wodzie. Przed smażeniem suszymy na ręczniku papierowym. W tym czasie wbijamy jajka do miseczki, łączymy z przyprawami i mieszamy. Kanie obtaczamy w jajku i bułce tartej, a następnie smażymy na złoty kolor. To proste! Można również kupić więcej grzybów i zamrozić je z zamiarem późniejszego przygotowania.
Istnieje jeszcze inny sposób na przygotowanie grzybów – tym razem w cieście naleśnikowym. Jak przyrządzić kanie? Należy przygotować następujące składniki: 4 kapelusze kani, 1 szklanka mąki pszennej, 300 ml mleka, 2 jajka, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, sól i pieprz. W przypadku tego przepisu trzeba dzień wcześniej namoczyć oczyszczone kanie w mleku. Kolejnego dnia możemy przystąpić do przygotowywania ciasta naleśnikowego. Jajka łączymy z mlekiem, w którym moczyły się kanie, mąką, proszkiem do pieczenia i przyprawami do smaku. Ciasto powinno mieć gęstą konsystencję, aby nie spływało z kapeluszy. Teraz wystarczy usmażyć kanie na złoty kolor i gotowe!
Kanie w panierce można nieco wzbogacić o farsz z dyni hakkaido, makaron łezki i paprykę. Jak zrobić kanie w tej wersji? Kania to grzyb, który doskonale komponuje się ze smażony warzywami. Wystarczy tylko obrać dynię, pokroić na małe kawałki i podsmażyć z niewielką ilością wody, aby zmiękła. Paprykę kroimy na mniejsze części, podsmażamy razem z dynią. Pod koniec smażenia dodajemy przekrojone na pół pomidorki koktajlowe i przyprawiamy solą oraz pieprzem. Makaron łezki gotujemy według przepisu podanego na opakowaniu. A teraz czas na sos grzybowy, którym polejemy kanie. Warto użyć gotowego sosu grzybowego – danie będzie jeszcze lepsze i bardziej aromatyczne. Na koniec nakładamy farsz na kanie, polewamy sosem i posypujemy parmezanem.
Pomysłów na kanie jest mnóstwo i nie ograniczają się jedynie do smażonej wersji tych grzybów. Można je dusić w sosie własnym, przygotowywać przetwory w zalewie, dodawać do makaronu z sosem grzybowym, a także przyrządzać z ich udziałem pyszne zapiekanki makaronowe lub ziemniaczane. Wegetarianie z pewnością docenią kanie. Grzyby są uniwersalnym składnikiem wielu potraw, szczególnie kiedy mamy ochotę na wegetariański obiad lub przystawkę.