Z roztopionej czekolady można zrobić fantastyczne słodkie dekoracje, które sprawią, że deser będzie się prezentować jeszcze bardziej elegancko. Do przygotowania krateczek wystarczy tabliczka gorzkiej lub mlecznej czekolady bez żadnych dodatków (orzechy, bakalie, owoce). Aby czekolada podczas roztapiania się nie przypaliła, należy ją podgrzewać w kąpieli wodnej, czyli do garnka z powoli podgrzewaną wodą wstawiamy drugi (lub metalową miseczkę) z połamaną tabliczką w środku. Czekoladę mieszamy aż całkowicie się roztopi, a następnie przelewamy do rękawa cukierniczego umieszczonego dla wygodny w wysokiej szklance. Gdy rękaw będzie napełniony, wyciskamy na pergaminie dowolne ażurowe wzory, np. trójkąty, kółeczka, kwiatki, serca. Gotowe dekoracje zostawiamy w chłodnym miejscu do całkowitego stwardnienia.
Różnej grubości wiórki są częstą dekoracją słodkich deserów i napojów na bazie czekolady lub espresso. Drobne wiórki można uzyskać, ścierając tabliczkę na tarce. Grubsze, o nieregularnych kształtach powstaną, gdy użyjemy ostrej skrobaczki do warzyw. Im mocniej będziemy dociskać skrobaczkę do czekolady, tym powstałe kawałki będą masywniejsze. W nieco inny sposób przygotowuje się czekoladowe rurki, podobne kształtem do zwiniętej kory cynamonowej, które są doskonałą dekoracją tortów okolicznościowych. Czekoladę należy roztopić w kąpieli wodnej, wylać na gładką powierzchnię, cienko rozsmarować, a następnie przy użyciu szerokiego noża delikatnie zeskrobywać, zanim masa zdąży całkowicie stwardnieć.
Wiosenne wypieki prezentują się wspaniale, kiedy częścią ich dekoracji są czekoladowe listki wyglądające jak prawdziwe. W jaki sposób powstają takie maleńkie dzieła sztuki? Do ich przygotowania będą potrzebne sztywne i nie trujące liście o wyraźnych kształtach i zarysach żył, np. liście róży, cytryny, dębu czy brzozy. Umyte i osuszone listki smarujemy roztopioną czekoladą przy użyciu miękkiego pędzelka. Gdy pierwsza warstwa stwardnieje, nakładamy kolejne tak, by gotowa dekoracja podczas odklejania liścia się nie połamała. Gotowe ozdoby warto włożyć na jakiś czas do lodówki, by całkowicie stwardniały.
Czasami w restauracjach spotykamy się z deserami podanymi w naczyniach z czekolady i zastanawiamy się, czy w warunkach domowych bylibyśmy w stanie przygotować coś tak eleganckiego. Aby zrobić miseczkę z płaskim dnem, należy w silikonowym lub szklanym naczyniu o odpowiednim kształcie zamrozić wodę z wetkniętym patyczkiem (tak jak lody na patyku). Gotową formę zanurzamy kilkakrotnie w roztopionej, ale już stygnącej czekoladzie, trzymając za patyczek. Gdy warstwa stwardnieje, wyciągamy lodową formę ze środka. W inny sposób możemy przygotować półokrągłe miseczki, idealne na bitą śmietanę czy delikatny krem – w tym przypadku za formę może posłużyć niewielki nadmuchany balonik, którego część zanurzamy kilkakrotnie w czekoladzie. Po jej stwardnieniu z balonika spuszczamy powietrze, a gotową miseczkę przechowujemy w lodówce do całkowitego stwardnienia czekoladowej ozdoby.