Rybie mięso jest produktem szczególnie wrażliwym na temperaturę. Pod wpływem ciepła szybko się psuje i zaczyna wydzielać nieprzyjemną woń. Dlatego też, zaraz po złowieniu i obraniu, ryby transportowane są do specjalnych chłodni, by stamtąd możliwie jak najszybciej trafiły do sklepowych lodówek. Większość ryb dalekomorskich na czas transportu zostaje umieszczona w opakowaniach i od razu zamrożona, by przetrwały długą podróż do miejsca docelowego. Dlatego też, wybierając rybę w sklepie, warto zwrócić uwagę na informacje zawarte na opakowaniu, pamiętając, że raz rozmrożonych produktów absolutnie nie wolno mrozić po raz drugi.
Najbezpieczniejszym sposobem rozmrożenia mięsa jest wyłożenie go na talerzyk lub do miski i umieszczenie w lodówce, co najmniej dzień przed przyrządzeniem z niego posiłku. Produkt będzie się rozmrażał powoli, ale nie dojdzie do zniszczenia jego delikatnej struktury. Ta forma rozmrażania wymaga oczywiście wcześniejszego zaplanowania, gdyż ryba w niskiej temperaturze (w zależności od wielkości) może się rozmrażać nawet dobę.
Unikajmy rozmrażania mięsa w temperaturze pokojowej. Bakterie zamrożone w mięsie, pod wpływem ciepła przechodzą z formy przetrwalnikowej w aktywną i zaczynają się intensywnie namnażać, przyśpieszając równocześnie proces psucia. Spożycie takiego produktu, zwłaszcza słabo wypieczonego lub niedogotowanego, może skutkować silnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jeżeli więc planujemy powolne rozmrażanie to najlepiej w warunkach chłodniczych, gdzie większość bakterii nie będzie miała możliwości się rozwinąć.
Znacznie szybszym sposobem na rozmrożenie ryby jest umieszczenie jej w misce z gazowaną wodą. Do tego celu świetnie nadaje się również mleko, które nie tylko przyspieszy proces rozmrażania, ale także zmniejszy charakterystyczny zapach oraz nada mięsu bardziej kremowego smaku. Z tego powodu wiele gospodyń domowych i profesjonalnych kucharzy przed smażeniem lub pieczeniem często się decyduje na moczenie nawet świeżych ryb.
Niewielkie kawałki ryby można rozmrażać również pod bieżącą wodą. Najpierw polewamy mięso bardzo zimnym strumieniem, co jakiś czas podnosząc po trochę temperaturę. Jest to szybka i skuteczna metoda rozmrażania, ale należy pamiętać, by woda była maksymalnie letnia. Zbyt gorący strumień może doprowadzić do ścięcia części białek, przez co mięso po usmażeniu będzie sypkie i trudne do upieczenia w całości.
Szybką metodą rozmrożenia ryby, którą planujemy później upiec albo usmażyć, jest użycie piekarnika. Wkładamy mięso do naczynia żaroodpornego, a następnie do pieca. Najpierw ustawiamy temperaturę około 70°C , a dopiero w momencie, gdy lód na powierzchni skórki zacznie się topić, stopniowo zwiększamy moc grzania. Aby ryba nie utraciła swoich walorów smakowych, unikamy gwałtownych zmian temperatury. Przed dalszym smażeniem lub pieczeniem rybę należy dokładnie osuszyć z nagromadzonej wody za pomocą ręcznika kuchennego.
Najszybszym sposobem przygotowania dania z produktów mrożonych, jest pominięcie etapu rozmrażania. Zamrożone kawałki ryby możemy przygotować na parze z dodatkiem ulubionych warzyw. Mięso możemy także doprawić, zawinąć w folię i upiec w piekarniku zgodnie z przepisem. Niewielkie części zmrożonych ryb można także dorzucić do zupy czy sosu, lecz pod sam koniec gotowania, by delikatne mięso się nie rozpadło.