Karmelizacja to intuicyjny proces przetwarzania żywności, który polega na podgrzaniu cząstek owoców lub warzyw na gorącej patelni. Po krótkim czasie cukier zawarty w składnikach zaczyna się rozpuszczać i przybierać kształt ciemnobrązowego karmelu. Woda zawarta w cukrze odparowuje, a karmelizowany owoc staje się mniejszy objętościowo. Utworzony karmel zmienia barwę cząstek, przez co kolor przygotowywanego produktu znacznie brązowieje. Stopień karmelizacji cukru może być dostosowywany do indywidualnych potrzeb kulinarnych. Krótka karmelizacja dotyczy zwykle np. piórek cebuli, z kolei intensywniejsza jest przeznaczona do przygotowywania twardych, grubo krojonych owoców.
Szukasz odpowiedzi na to, jak zrobić karmelizowaną gruszkę? Na początku zaopatrz się w świeże, niezbyt dojrzałe gruszki. Optymalnie, jeśli owoc nie będzie przesadnie miękki. Lepiej wybierać egzemplarze twardsze niż te zbyt długo leżące na półce sklepowej. Jędrny owoc zachowa swoją formę po przetworzeniu. Do karmelizacji możesz użyć praktycznie każdej odmiany gruszki. Poleca się m.in. odmianę Konferencja, Lipcówka czy Klapsa. Są to bardzo słodkie warianty owocu, które dojrzewają w okresie letnim. Odpowiednia ilość cukru będzie niezwykle potrzebna, aby karmelizacja przebiegła wzorcowo. Oprócz gruszek przygotuj także:
Obierz gruszkę, usuń gniazda nasienne i pokrój ją w cząstki, kostkę lub inną ulubioną formę. Rozpuść kilkanaście gramów masła na patelni. Poczekaj, aż tłuszcz się rozpuści. Dołóż do niego kilka łyżek cukru i zamieszaj zawartością patelni. Następnie włóż pokrojoną gruszkę. Dopraw całość kardamonem, jeśli lubisz jego smak. Możesz także zaaplikować kilka kropel aromatu. Świetnie sprawdzi się m.in. ekstrakt waniliowy. Mieszaj gruszki co jakiś czas – pamiętając, aby patelnia była podgrzewana cały czas na średnim ogniu. Jeśli nie masz pod ręką masła, ani innego tłuszczu, to nic straconego. Karmelizację możesz przeprowadzić bez tych składników. Po kilkunastu minutach przysmak będzie gotowy. Nie pozbywaj się półpłynnej zawartości patelni, gdyż jest ona pełna karmelowego aromatu!
Na patelni wytworzy się przepyszna emulsja, którą można polać stworzony deser. Karmelizowane gruszki mogą być również użyte do sporządzenia sałatek warzywnych, burgerów czy dań mącznych. Ze skarmelizowanych owoców można zrobić pyszne kieszonki z ciasta francuskiego. W niektórych ekstrawaganckich przepisach wykorzystuje się również gruszkę w połączeniu z orzechami włoskimi i nasionami granatu – jako składnik odżywczych, wysublimowanych sałatek. Przetworzone w naturalny sposób owoce mogą stać się świetnym dodatkiem do naleśników czy pancake'ów. Gorące kostki skarmelizowanej gruszki nadadzą się również jako dodatek do smacznego budyniu waniliowego WINIARY lub innego, pożywnego deseru.