Jeśli przygotowujemy słodkie wypieki, wówczas z pewnością wspieramy się przepisem. Powinno w nim zostać przedstawione do ilu stopni powinien być nagrzany piekarnik - jeszcze przed włożeniem ciasta, a także ile sam wypiek powinien znajdować się w jego wnętrzu. W przypadku pieczenia ciast, postępowanie zgodnie ze wskazówkami przepisu jest niezwykle istotne. Już pieczenie krótsze o 5 - 7 minut może sprawić, że wypiek nie będzie gotowy, a tym samym nie będzie nadawał się do spożycia.
Za każdym razem, po wyjęciu ciasta z piekarnika, warto się upewnić, czy aby jest ono dokładnie upieczone. Wiele osób może się zastanawiać, w jaki sposób to zrobić? Z jednej strony nie chcemy niszczyć efektu estetycznego ciasta, zaś z drugiej konieczne będzie sprawdzenie jego "wnętrza". Wobec tego, jak sprawdzić, czy ciasto się upiekło?
Pierwszym ze sposobów na to, by sprawdzić, czy ciasto się upiekło, jest wykorzystanie zwykłej wykałaczki. W tym celu należy:
W tym momencie, jeśli wykałaczka będzie "sucha" - nie będzie na niej żadnych śladów - wówczas ciasto jest upieczone. Z kolei jeśli wykałaczka będzie "oblepiona", oznacza to, że nasz wypiek potrzebuje jeszcze czasu. Warto pamiętać, że podczas sprawdzania nie powinno się wyciągać ciasta z piekarnika. Wystarczy uchylić jego drzwiczki.
Jak sprawdzić czy ciasto się upiekło bez wykałaczki? Otóż można je odwrócić "do góry nogami". Sposób ten jest dość ryzykowny i sprawdzi się wyłącznie w przypadku ciast biszkoptowych. Jak więc można ten sposób wykorzystać? Otóż:
Jeśli w tym momencie ciasto ładnie odejdzie od brzegów i bez problemu wysunie się na blachę, wówczas można uznać je za upieczone. Z kolej jeśli brzegi ciasta zostaną na foremce, a jego spód będzie zapadnięty, oznacza to, że nie jest ono jeszcze gotowe.
Jeśli zastanawiamy się, jak sprawdzić czy ciasto jest upieczone - a wyjęliśmy je z piekarnika - wówczas zadanie jest o wiele łatwiejsze. W tym momencie wystarczy jedynie przekroić wypiek i sprawdzić, czy jego wnętrze nie jest wilgotne. Ciasto w miejscu, w którym nie zostało dopieczone, będzie płaskie i zbite.
Wiedząc już jak sprawdzić czy ciasto się upiekło, można się zastanowić nad tym, czy "zakalca" można w pewien sposób uratować? Otóż jeśli po wyjęciu wypieku okazało się, że od spodu nie jest ono upieczone, wówczas można ponownie włożyć je do piekarnika. Ważne jest jednak to, by wierzch ciasta szczelnie przykryć folią aluminiową - błyszczącą stroną do zewnątrz. Dzięki temu ciasto dopiecze się od spodu, a my będziemy mogli uniknąć zbytniego spieczenia jego wierzchu.