Pierwszą rzecz, którą powinniśmy zrobić w ciągu doby od zakończenia grzybobrania, jest zadbanie o odpowiednią temperaturę przechowywania grzybów. Należy je trzymać w lodówce, ponieważ w przeciwnym wypadku szybko się zepsują. Przygotowanie zaczynamy od oczyszczenia i posegregowania grzybów na gatunki.
Warto pamiętać, że inaczej czyści się grzyby przeznaczone do suszenia, marynowania i mrożenia. Jeżeli planujemy ususzyć grzyby, do usuwania ziemi i zanieczyszczeń nie należy używać wody, ponieważ szybciej zgniją, niż wyschną. Wystarczy tylko przetrzeć je delikatnie ściereczką lub papierem, a ostrym nożem usunąć brud. Następnie kroimy duże grzyby na mniejsze, w miarę równe kawałki. Teraz możemy przejść do głównego zadania – zobaczmy, jak suszyć grzyby różnymi metodami.
Obecnie suszone grzyby możemy przygotowywać z wykorzystaniem specjalnej suszarki lub piekarnika, jednak niektórzy z nas nadal wolą tradycyjne, sprawdzone rozwiązania. Grzyby suszone na nitce to jedno z nich. Wystarczy nawlec grzyby na grubą nić w takich odstępach, by się ze sobą nie stykały. Można przykryć je gazą, by nie osiadł na nich kurz.
Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas suszenia grzybów. Można to robić jedynie w ciepłe i suche dni na świeżym powietrzu. Nie suszymy grzybów w czasie deszczu, na silnym wietrze lub w dużym słońcu. Można również rozwiesić grzyby na nitce w suchej kuchni lub na strychu – ważne, aby pomieszczenie było czyste i przewiewne. Po około 7-10 dniach powinny być gotowe do przechowywania w szczelnie zamkniętych słoikach.
Zdarza się, że pogoda jest niestabilna i uniemożliwia suszenie grzybów na świeżym powietrzu. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest suszenie w piekarniku. Powinno odbywać się to w kilku etapach, aby nie spalić i nie przesuszyć grzybów. Warto osobno suszyć małe i większe okazy, ponieważ czas ich suszenia jest różny. W pierwszej kolejności układamy grzyby na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub gęstej kratce, tak aby nie stykały się ze sobą i nie dotykały rozgrzanych ścianek piekarnika. Suszymy je w dwóch etapach, najpierw w niższej temperaturze, a następnie wyższej.
Piekarnik powinien być rozgrzany do temperatury 45-50 stopni Celsjusza. Grzyby lubią suche i przewiewne miejsca, dlatego należy uchylić piekarnik, aby zapewnić lepszy obieg powietrza i zapobiec skraplaniu się pary wodnej. Po około 1-3 godzinach podnosimy temperaturę do 60 stopni Celsjusza, nadal pozostawiając lekko uchylone drzwiczki piekarnika. Proces suszenia trwa od 6 do 12 godzin w zależności od grubości grzybów. Pod koniec suszenia można zmniejszyć temperaturę do 50 stopni C. Podczas całego procesu suszone grzyby należy wyjmować z piekarnika i obracać na drugą stronę. Te wysuszone wyjmujemy z piekarnika, a pozostałe nadal suszymy, przewracając od czasu do czasu. Grzyby suszone powinny być sprężyste i nie mogą się kruszyć.
Jak suszyć grzyby w suszarce? To bardzo proste. Należy ustawić temperaturę na 70-90 stopni i pozostawić na kilka lub kilkanaście godzin w zależności od wilgotności grzybów.
Suszone grzyby przechowujemy w szczelnie zamkniętych plastikowych pojemnikach lub słoikach w ciemnym i suchym miejscu, najlepiej w temperaturze 7-12 stopni Celsjusza. Możemy również włożyć je w płócienne woreczki lub papierowe torebki i rozwiesić.
Warto już teraz przygotować zapasy suszonych grzybów, by cieszyć się wspaniałymi daniami nawet przez cały rok! Zrobimy z nich pyszne potrawy bożonarodzeniowe, pierogi wigilijne czy łazanki z kapustą i grzybami. Z tym składnikiem wspaniale będzie smakować także rozgrzewająca zupa, np. taka jak zupa grzybowa, oraz kapusta wigilijna z grzybami i grochem. A może zastanawiasz się, jak zrobić bigos? Jest na to tylko jedna odpowiedź – oczywiście z suszonymi grzybami!