Wspólne zbiory i suszenie ziół łączy pokolenia. To relaksująca, praktyczna czynność, którą możecie wykonywać razem z dziećmi lub seniorami rodu. Przybliża nas do członków rodziny, otoczenia, przyrody i lokalnej społeczności. Jak suszyć zioła w domu, aby mieć pewność co do ich pochodzenia, właściwości i jakości? Czytaj dalej.
Na rynku jest mnóstwo podręczników wskazujących, jak odróżnić gatunki ziół. Może być to przytłaczające dla osoby początkowej — zresztą jest to częsta obawa wśród osób początkujących, które nie chcą przypadkiem zebrać "chwastów" lub szkodliwej dla organizmu rośliny. Strach ten łączy potencjalnych zielarzy z początkującymi grzybiarzami.
Tymczasem zioła nie są tajemnymi cudownymi roślinami, które zbierają mnisi z pomocą złotych sierpów. To niepozorne, acz pomocne rośliny, często zapomniane lub pomijane, a nawet powszechnie znane jako wspomniane chwasty.
Najlepszym przykładem jest mniszek lekarski, znany popularnie (i nieprawidłowo) jako "mlecz". Chyba nie ma w Polsce osoby, która nie wie, jak wygląda ta roślina. Mniszek zbierany jako świeży, kwitnący kwiat stanowi podstawę wielu dobroczynnych naparów. Jego liście są też pysznym dodatkiem do sałatki.
Innym przykładem są liście brzozy. Wyglądająca niepozornie brzoza jest jedną z najpopularniejszych roślin w Polsce. Drzewo rośnie zarówno w miastach, jak i na wsi. Jej liście zbiera się w maju, aby działały napotnie.
Inne zioła, które możesz zbierać zarówno na obrzeżach miast, jak i na wsi, to kwiaty czarnego bzu czy płatki róż. Jak widać, nie są to obce i nieznane, przerażające zioła.
Suszarka
Jak suszyć zioła w domu? Najlepiej z pomocą profesjonalnego sprzętu, czyli suszarki. W suszarce możesz suszyć zarówno warzywa, jak i grzyby czy właśnie zioła.
Ile to kosztuje? Na rynku jest mnóstwo modeli od różnych producentów — z pewnością znajdziesz dla siebie taki sprzęt, który będzie w Twoim zakresie. Koszt suszenia na dobę oblicza się w zależności od taryfy. Może to być zaledwie kilka złotych za dobę suszenia!
Dlaczego warto nabyć suszarkę? Niektóre zioła potrzebują dłuższego suszenia w niższej temperaturze, np. kwiaty — nagietki, nasturcje (liście i kwiaty). Suszarka pomaga w precyzyjnym obliczeniu temperatury i czasu suszenia, jakiego potrzebują różne gatunki.
Naturalne suszenie na zewnątrz
Jeśli nie masz suszarki, zioła ususzysz na zewnątrz, w cieniu (byle nie w pełnym słońcu). Możesz rozłożyć je na stole, na gazie bądź powiesić w pęczkach pod dachem, jak robiły to nasze babcie. W cieniu suszymy np. dziurawiec, uważając, aby nie zamókł.
Susząc zioła na zewnątrz, należy systematycznie sprawdzać, czy zioła wyschły lub zamokły. Wilgotne, zamoczone zioła (np. od deszczu) będą gnić.
Jak długo suszymy zioła w naturalnych warunkach? Większość gatunków będzie potrzebowała ok. tygodnia, aby wyschnąć.
Pamiętaj, że suszy się tylko świeże zioła, tuż po ich zebraniu. Zioła w postaci kwiatostanów zbieramy rankiem, liście w okolicach pełni — wtedy jest w nich najwięcej soku.
Oczyszczone zioła układamy na papierze do pieczenia. Suszymy je w piekarniku nastawionym na maksymalnie 35 stopni. Drzwiczki piekarnika powinny być cały czas otwarte, aby odparowywana wilgoć miała ujście. Zioła będą gotowe po kilku godzinach. Sprawdź, czy kruszą się pod wpływem dotyku, wtedy są gotowe. Uwaga, niektórych gatunków nie powinno się łączyć ze sobą w procesie suszenia - np. mięta powinna być suszona osobno.
Wysuszone zioła przechowujemy w szklanych pojemnikach. Możesz tworzyć kompozycje pod herbaty lub napary, mieszając różne gatunki. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem aromatycznych kompozycji czy zielarstwem, możesz w tym celu użyć szklanych słoików. Wykorzystaj mniejsze słoiki, aby wypróbować różne kompozycje, bez dużej straty na ilości suszu.