Jest to najzdrowszy sposób na rozmrażanie kawałka mięsa, ponieważ niska temperatura hamuje proces rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Mięso wyjmujemy z zamrażarki, przekładamy do głębszego naczynia (np. szklanej maski) i wstawiamy do lodówki.
Istotną wadą tej metody jest czas rozmrażania. Wprawdzie w niskiej temperaturze mięso rozmrozi się równomiernie i nie straci świeżego wyglądu, jednak całkowite rozmrożenie może potrwać nawet dobę. Dlatego też warto zaplanować obiad i przełożyć mięso z zamrażarki do lodówki dzień wcześniej.
Jeśli zależy nam na czasie i nie wiemy jak szybko rozmrozić mięso mielone, żeberka, golonkę, albo jak szybko rozmrozić kurczaka, z pomocą może nam przyjść woda. Wyciągamy mięso z zamrażarki, przekładamy do szczelnego woreczka, wkładamy do głębokiej miski lub garnka i w całości zalewamy chłodną wodą, którą wymieniamy przynajmniej raz na 30 minut. Ważne jest, aby worek był dokładnie zamknięty. Zapobiegnie to dostaniu się wody do środka i rozmoczeniu produktu.
A jak szybko rozmrozić pierś z kurczaka, rybę lub inne delikatne mięso? Najlepiej dokładnie w taki sam sposób, jednak wówczas warto sprawdzać co jakiś czas, czy mięso już się rozmroziło. Jeśli jest miękkie i ugina się pod wpływem nacisku, oznacza to, że jest gotowe do dalszej obróbki cieplnej i nie ma potrzeby dłuższego leżakowania w wodzie.
Mięso można rozmrozić także za pomocą mikrofal. Jest to bardzo wygodny sposób, nie wymagający zbyt dużej uwagi. Jak szybko rozmrozić mięso w mikrofali? Otóż mrożonkę wyciągamy z opakowania i przekładamy do naczynia nadającego się do użycia w mikrofalówce. Nigdy nie rozmrażamy żywności w opakowaniu (folia, plastik, styropianowe tacki), ponieważ mogą topnieć pod wpływem fal i wydzielać szkodliwe substancje chemiczne.
Do rozmrażania pożywienia nadają się jedynie kuchenki mikrofalowe i piekarniki ze specjalną funkcją defrost. Ta wygodna i szybka metoda ma jednak pewne wady. Mięso może nie być równomiernie rozmrożone, a na brzegach – wręcz mocno podgrzane, co sprzyja namnażaniu się bakterii na jego powierzchni. Dlatego też należy je upiec, usmażyć lub gotować od razu po rozmrożeniu.
Aby mrożenie żywności, przechowywanie i jej rozmrażanie było zdrowe oraz bezpieczne, musimy przestrzegać jednej bardzo ważnej zasady. Nigdy nie zamrażamy ponownie już rozmrożonych produktów spożywczych, gdyż ich spożycie może doprowadzić do zatrucia salmonellą. Ale jeśli już zdarzy nam się rozmrozić zbyt dużo mięsa, możemy przyrządzić z niego potrawę (np. gulasz) i dopiero wtedy ponownie schować w zamrażarce.
A czy można marynować rozmrożone mięso? Oczywiście – postępujemy z nim dokładnie tak samo jak z mięsem świeżym, czyli przygotowujemy marynatę, obtaczamy w nim sztukę mięsa i odstawiamy w zimne miejsce na kilka godzin.
W zależności od tego, jakiego rodzaju mięso rozmrażamy, możemy przygotować z jego udziałem wiele pysznych dań. Mielone mięso doskonale odnajdzie się jako podstawa kotletów, farsz do potraw mącznych (np. krokietów lub meksykańskich naleśników) lub grillowanych warzyw, a także składnik apetycznego sosu.
Z drobiowych piersi możemy przygotować natomiast apetyczną, wieloskładnikową sałatkę, a pozostałe części przeznaczyć na porcje rosołowe, upiec w soczystej panierce lub pod serową pierzynką z dodatkiem warzyw. Wołowina z kolei może zostać po rozmrożeniu przygotowana jako soczysty stek, befsztyk lub zrazy. Często wykorzystujemy ją również do przyrządzenia gulaszu, pieczeni lub dań duszonych.
Rozmrażanie mięsa nie musi trwać długo – wykorzystując jeden z omówionych sposobów możemy w prosty sposób rozmrozić przechowywane porcje, nie tracąc przy tym ich konsystencji i walorów smakowych. Mrożone mięso poddane odpowiedniej obróbce możemy z powodzeniem wykorzystać jako składnik wielu apetycznych dań!