Gotowanie brokułów na wodzie jest chyba najpopularniejszym sposobem przyrządzania tych warzywa. Na początku oczywiście myjemy brokuł i dzielimy go na części. Następnie do garnka wlewamy około 2-3 litrów wody, tak aby przykryła warzywo. Warto do wody dodać łyżkę octu, zanurzyć i odczekać kilka minut. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że pozbyliśmy się wszelkich zanieczyszczeń. Należy ponownie opłukać brokuł i zagotować w garnku 2-3 litry wody (w zależności od wielkości warzywa).
Po zagotowaniu wody należy dodać łyżeczkę soli i łyżeczkę cukru oraz sok z połówki cytryny. Do wrzącej wody wrzucamy warzywo i gotujemy 3-4 minuty. Idealny brokuł powinien być lekko twardy i jędrny. Chyba, że jesteśmy zwolennikami miękkich warzyw – wówczas należy potrzymać go nieco dłużej na gazie. Następnie wyjmujemy warzywo z garnka, odcedzamy i hartujemy zimną wodą. Dzięki tej metodzie brokuł zachowa swój zielony kolor i nie zżółknie.
Jak się gotuje brokuły na parze? To bardzo proste! Tę metodę często wykorzystujemy, by warzywo nie straciło swojego koloru i zachowało jak najwięcej składników odżywczych. Najpierw trzeba odpowiednio przygotować brokuł i odciąć od trzony różyczki. Niektórzy z nas wyrzucają łodygę, jednak jest to błąd, warto pokroić ją na mniejsze kawałki. Następnie płuczemy warzywo pod strumieniem zimnej wody. W garnku gotujemy około 3 litrów wody, wstawiamy na garnek metalowy koszyk i umieszczamy na nim pokrojony brokuł i kładziemy przykrywkę.
Innym sposobem na przyrządzenie idealnego brokułu jest skorzystanie ze specjalnego naczynia do gotowania na parze. Jeżeli często gotujemy dania na parze, warto zaopatrzyć się w bambusowy parownik lub tradycyjny parownik elektryczny. Ile gotować brokuły? Wystarczy zaledwie 10 minut, po tym czasie należy sprawdzić twardość widelcem. Wato po wyjęciu różyczek zahartować je lodowatą wodą. Tak przygotowany brokuł powinien być jędrny i intensywnie zielony.
Brokuł z bułką tartą podsmażoną na maśle to klasyka, która dobrze się sprawdzi jako przystawka lub dodatek do obiadu. Jednak warzywo to możemy podać również na wiele innych smakowitych sposobów. Jednym z nich jest zupa krem z brokułów z suszonymi pomidorami. Do przygotowania kremu potrzebujemy 1 dużego warzywa, wody i Bulionu drobiowego WINIARY, a także ziemniaków, czosnku, natki pietruszki, słodkiej śmietanki, pestek dyni i słonecznika, suszonych pomidorów, przypraw.
Najpierw należy zagotować ziemniaki w bulionie, dodać część brokułu, czosnek oraz pietruszkę i gotować przez 15-20 minut. Zawartość garnka zmiksować ze śmietanką i doprawić. Pozostały brokuł należy piec z pestkami w piekarniku przez 10-15. Przed podaniem wystarczy posypać krem upieczonymi dodatkami, paskami suszonych pomidorów i udekorować śmietanką oraz oliwą z pomidorów.
Brokuły dobrze smakują w towarzystwie majonezu, np. w postaci sałatki. Do przygotowania sałatki z brokułów, kukurydzy i jajek, należy dodać Majonez Dekoracyjny WINIARY, przyprawy, sok z cytryny i ziarna słonecznika. Jeśli zależy nam na nieco lżejszej propozycji, warto spróbować sałatkę brokułową z pomidorami i serem feta. Warzywo świetnie nadaj się też na wegetariańskie kotlety, np. kotleciki z jajek i brokuła.
Brokuł to bardzo pożywne warzywo pełne witamin i składników odżywczych, dlatego warto włączyć go na stałe go codziennego menu, bo – jak widać – pomysłów na jego podanie może być wiele!