Jak przygotować ciecierzycę do gotowania? Chociaż niekiedy możemy spotkać się ze sposobami na gotowanie ciecierzycy bez namaczania, raczej nie jest to dobrym pomysłem. Cieciorka musi napęcznieć pod wpływem wody. Zanim więc zaczniemy gotowanie ciecierzycy, które samo w sobie jest relatywnie długim procesem, należy ją wcześniej namoczyć.
Cieciorkę wystarczy opłukać na sitku, a następnie zalać wodą o kilkukrotnie większej objętości, ponieważ ziarenka naprawdę pokaźne się powiększają. Proces namaczania powinien trwać około 12 godzin. Całkiem długo, jednak nie oznacza to, że na gotowanie ciecierzycy musimy poświęcić cały dzień. Wystarczy z wyprzedzeniem zaplanować obiad i pozostawić cieciorkę do namoczenia przez noc, a rano będzie już odpowiednia do gotowania. Najlepsze przepisy z jej wykorzystaniem to głównie dania wegetariańskie.
Jak ugotować cieciorkę, aby w pełni cieszyć się jej wspaniałym smakiem i właściwościami? Po całonocnym moczeniu ciecierzycy wodę należy odlać, a następnie przepłukać ziarenka. Po włożeniu strączków do garnka dolewamy około 3 razy więcej wody i zaczynamy gotowanie. Jak długo gotować ciecierzycę? Czas liczymy od momentu zagotowania wody. Gotowanie cieciorki, najlepiej pod przykryciem, powinno trwać około 80 minut. Pamiętajmy tylko o posoleniu pod koniec!
Samodzielnie gotowana ciecierzyca z pewnością smakuje znacznie lepiej niż ta, którą możemy dostać w puszkach. Gotowanie ciecierzycy można nieco przyspieszyć, stosując pewien prosty trik, który należy wykonać jeszcze przed namaczaniem. Wystarczy, że do wody dodamy odrobinę sody oczyszczonej. Dzięki temu czas gotowania powinien się skrócić. Soda wpływa także na właściwości ciecierzycy. Ma ona wówczas nieco bardziej kremową konsystencję, co może być przydatne w niektórych przepisach. Przykładem takiego zastosowania jest między innymi pasta z ciecierzycy.
Ciecierzyca po bretońsku to bardzo ciekawa alternatywa dla fasoli i propozycja skierowana do osób, które za nią nie przepadają. Oprócz wspomnianej pasty z cieciorki, możemy przygotować też pyszny smalec wegetariański, który umożliwi wegetarianom powrót do ulubionego smaku. Ciekawym pomysłem jest także sałatka z ciecierzycy, pomidorów, oliwek i ziół, która doskonale nadaje się jako dodatek do dań mięsnych. Z kolei kotlety z ciecierzycy to kolejna propozycja dla osób nieprzepadających za mięsem.