Najbardziej klasyczną metodą jest gotowanie kalafiora w całości. Wystarczy obrać go z liści, umyć pod bieżącą wodą, a następnie umieścić w gotującym się wrzątku. Do średniej wielkości warzywa powinno wystarczyć około 2,5 l wody. Przyda się również kilka łyżeczek soli i opcjonalnie jedna łyżeczka cukru. Ile gotować kalafior, by był miękki? Średni czas gotowania warzywa to około kwadrans, ale wszystko zależy od jego wielkości, a także naszych preferencji. Dlatego warto co jakiś czas sprawdzać, czy warzywo stało się już wystarczająco miękkie. Gotowanie kalafiora powinno odbywać się bez przykrycia.
Dość często spotykanym sposobem jest także gotowanie kalafiora w różyczkach. W tym przypadku zanim przystąpimy do gotowania, powinniśmy pozbyć się wszystkich twardych części warzywa, a pozostałe pokroić w niewielkie różyczki. Pokrojone fragmenty także umieszczamy we wnętrzu garnka wypełnionego wrzącą wodą. Aby warzywo stało się miękkie, powinno być gotowane przez około 10 minut, jednak warto co jakiś czas sprawdzać stopień rozgotowania widelcem, podobnie jak przy gotowaniu całej główki. Tak ugotowane warzywo może stanowić dodatek do wielu dań lub samodzielny posiłek, np. z masłem i bułką tartą.
Wielu z nas uwielbia chrupiące, a niekoniecznie całkiem miękkie warzywa. Rozwiązaniem idealnym dla nich będzie kalafior gotowany al dente. Jego przygotowanie jest niezwykle proste, a różnica polega jedynie na krótszym czasie na gazie. Kalafior al dente zdecydowanie łatwiej przygotować w wersji z różyczkami, które warto pokroić na części o zbliżonej wielkości. Już po około 7- 8 minutach można sprawdzić, czy warzywo jest gotowe. Aby kalafior stał się idealnie chrupki, musimy wykazać się refleksem i w odpowiednim momencie wyjąć warzywo z garnka.
Doskonale przyrządzone jedzenie nie tylko świetnie smakuje, ale również wspaniale wygląda. Gotowanie kalafiora nie jest pod tym względem wyjątkiem. Szczególnie zależy nam na zachowaniu pięknej białej barwy warzywa. Aby to osiągnąć, gotowanie kalafiora możemy przeprowadzić w wodzie z dodatkiem mleka. Im będzie go więcej, tym bielszy będzie kolor naszego kalafiora. Tak ugotowane warzywo można podać np. w panierce. Alternatywę dla mleka stanowi łyżka mąki lub sok z cytryny. Ta ostatnia opcja wpływa jednak nieco na smak dania, więc nie każdemu przypadnie do gustu. Jednak cytrusowa nuta sprawi, że tak przyrządzony kalafior świetnie sprawdzi się w daniach azjatyckich.
Nasza ostatnia propozycja to kalafior gotowany na parze. Taka forma przyrządzania ma kilka zalet. Zyskujemy gwarancję że warzywo będzie miękkie, ale się nie rozpadnie. Poza tym gotowanie kalafiora na parze sprawia, że nie nasiąkają wodą, staje się chrupiący i zachowuje więcej swego naturalnego smaku. Jak długo gotować kalafior na parze? Czas przyrządzania będzie nieco dłuższy, ale z pewnością warto poczekać. Po krojeniu kalafiora w różyczki należy poddawać go obróbce termicznej przez około 30 minut.