Ugotowana kasza jaglana może mieć lekką goryczkę, jednak nie należy się tym zrażać. Wystarczy tylko kilka kroków, aby uzyskała doskonały smak. Przed gotowaniem warto podprażyć ziarenka na suchej patelni, do momentu aż zaczną wydzielać lekko orzechowy aromat. Należy je często mieszać, aby się nie przypaliły. Innym sposobem na pozbycie się goryczki jest moczenie ziarenek przez kilka godzin w świeżej wodzie. Można do niej dodać odrobinę soku z cytryny.
W dalszej kolejności namoczoną lub podprażoną kaszę należy przełożyć na sitko o drobnych oczkach i dokładnie przepłukać zimną, a następnie ciepłą wodą. Ziarenka płuczemy do momentu, aż woda będzie przezroczysta. Na sam koniec przelewamy kaszę jaglaną wrzącą wodą. Tak przygotowaną kaszę możemy ugotować zarówno na wodzie, jak i na mleku.
Z kaszy jaglanej można przygotowywać pyszne desery oraz jaglankę, czyli alternatywę dla tradycyjnej owsianki. Aby przygotować kaszę jaglaną na słodko, należy do gotującego się mleka wsypać ziarenka w proporcji 1 szklanka ziaren na 2,5 szklanki płynu.
Można również ugotować kaszę w mieszance mleka i wody. Wystarczy tylko podgotować ziarenka na wodzie, a następnie dolać gorące mleko. Żeby kasza uzyskała ciekawy smak, warto dodać do niej przyprawy takie jak cynamon, kardamon czy wanilia.
Kasza jaglana jest znakomitą bazą do przygotowania takich dań jak placki z kaszy jaglanej, sernik czy jagielnik. Równie ciekawym przepisem na deser z kaszy jaglanej będzie torcik z galaretką.
Początkujący kucharze mogą mieć szczególnie duży problem z ugotowaniem kaszy jaglanej. Jak ją gotować, by zyskała odpowiednią konsystencję? Przede wszystkim należy trzymać się odpowiednich proporcji, czyli na 1 szklankę kaszy dodajemy 2,5 szklanki płynu. Ziarenka należy gotować na małym ogniu pod pokrywką, która powinna być lekko uchylona.
Przeważnie wystarczy 15-20 minut, jednak należy pilnować, aby kasza wchłonęła całą wodę i nie przypaliła się. Bardzo ważne jest, aby nie mieszać kaszy podczas gotowania, w przeciwnym wypadku będzie klejąca, a nie sypka. Ostatnim krokiem jest odstawienie garnka z ugotowaną kaszą w ciepłe miejsce na około 20 minut. Aby utrzymać ciepło, trzeba owinąć garnek ręcznikiem. Można również dodać do kaszy łyżkę masła.
Dania z kaszy jaglanej nie mają sobie równych! Znakomitym pomysłem na pyszną kolację jest sałatka z kaszy jaglanej, placuszki z cukinii i kaszy jaglanej czy jaglanka z owocami. Warto eksperymentować w kuchni i gotować niecodzienne dania z kaszą jaglaną!