W polskich sklepach najbardziej popularny jest ryż w torebkach. Nic dziwnego, bardzo łatwo go przygotować. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli stworzyć szybki obiad dla całej rodziny. Jak gotować ryż w torebkach? Wystarczy zanurzyć woreczek w gotującej się wodzie z dodatkiem soli. Powinien być całkowicie zanurzony. Należy pamiętać, że powinniśmy gotować ryż pod przykryciem. Optymalny czas przygotowania to około 15-20 minut lub według zaleceń podanych na opakowaniu. Następnie ostrożnie wyjmujemy woreczek i rozcinamy.
Zdaniem wielu osób ryż na sypko jest dużo lepszy w smaku, jednak jego gotowanie może stwarzać więcej trudności. Na wstępie należy dokładnie opłukać ryż pod bieżącą zimną wodą, dzięki czemu pozbędziemy się skrobi, odpowiedzialnej za sklejanie. Bardzo ważne są proporcje w gotowaniu. Gdy chcemy dodać ryż do obiadu (np. dania jednogarnkowego) należy zalać jedną szklankę ryżu dwiema szklanki wody. Wówczas uzyskamy bardziej zwartą konsystencję. Jeżeli mamy zamiar dodać ryż do sałatki lepiej wykorzystać 1,5 szklanki wody, dzięki czemu będzie bardziej sypki.
Jak ugotować ryż? Należy wlać wodę do garnka, dodać szczyptę soli i zagotować. Następnie do gotującej się wody dodajemy przepłukany ryż i od czasu do czasu mieszamy, by nie przywarł do garnka. Gdy ryż zacznie się gotować, warto zmniejszyć gaz i przykryć garnek pokrywką, co spowoduje lepsze wchłanianie wody. Dodatek należy trzymać na gazie przez 12-15 minut, a następnie zdjąć z ognia i nakryć ściereczką. Tak przygotowany ryż można dodać na przykład do Zupy pomidorowej WINIARY. Gotowanie ryżu na sypko może być proste, jeżeli będziemy trzymać się powyższych zasad.
Nawet jeżeli chcielibyśmy przygotować sushi, często mamy wątpliwości, czy poradzimy sobie z tym zadaniem. Jednak gotowanie ryżu do sushi nie musi być skomplikowane! W pierwszej kolejności należy przepłukać ryż. Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy polega na mieszaniu ryżu w misce z dodatkiem ziemnej wody. Następnie przecedzamy i powtarzamy czynność do momentu, aż woda stanie się klarowna. Drugi sposób to płukanie ryżu pod bieżącą zimną wodą, aż będzie przezroczysta (może to zająć kilka minut!).
Kolejnym krokiem jest wsypanie 1 szklanki przepłukanego ryżu do 1 i ¼ szklanki zimnej wody i moczenie przez 30-60 minut. Po tym czasie ryż doprowadzamy do wrzenia, a gdy się zagotuje, trzymamy go na gazie pod przykryciem przez 15 minut. Następnie zdejmujemy z ognia, zostawiamy pod przykryciem 10 minut, przekładamy do miski i studzimy. Ostatnim krokiem jest dodanie do zimnego ryżu zaprawy octowej (podgrzewamy 1 łyżkę octu ryżowego, 1 łyżkę białego cukru oraz 1 łyżeczkę soli).
Gotowanie ryżu na mleku jest bardzo proste. Wystarczy trzymać się odpowiednich proporcji – na szklankę ryżu przypada litr mleka. Należy zagotować mleko, nie doprowadzając do mocnego wrzenia, wsypać ryż i gotować na małym ogniu. Od czasu do czasu warto zamieszać, aby mieć pewność, że ryż się nie przypali. Gdy ryż wchłonie całe mleko, zdejmujemy z ognia. Ryż na mleku świetnie smakuje z jabłkami i cynamonem. Stanowi także świetny dodatek do słodkich przekąsek – można do niego dodać budyń np. Budyń o smaku waniliowym WINIARY.