Aby buraki szybciej się upiekły, warto wybrać niewielkie okazy o mniej więcej takiej samej wielkości. Większe sztuki można z kolei przeciąć na pół. Nie trzeba ich obierać, a jedynie umyć i osuszyć. Jak upiec buraki w folii? Należy rozgrzać piekarnik do temperatury 180 stopni C (grzanie góra-dół), a blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Buraki zawijamy w folię i umieszczamy na blaszce. Bulwy można przebić szpikulcem do mięsa, dzięki czemu szybciej się upieką.
Czas przygotowania zależy od wielkości warzyw, ale przeważnie godzina powinna wystarczyć. Przed upływem wskazanego czasu można sprawdzić, czy buraki są miękkie, a w razie potrzeby wydłużyć czas pieczenia. Nie trzeba zdejmować folii, by przekonać się, czy bulwy są gotowe – można nakłuć je wykałaczką. W zależności od dalszego wykorzystania, obieramy bulwy lub kroimy ze skórką.
A jak upiec buraki w naczyniu żaroodpornym? W pierwszej kolejności należy je dokładnie umyć i osuszyć, ale nie odbierać. Nie trzeba ich zawijać w folię, a jedynie ułożyć w naczyniu żaroodpornym i przykryć pokrywką – dzięki temu czas pieczenia będzie krótszy. Małe buraki będą gotowe po około godzinie, natomiast duże – po około 2 godzinach. Buraki upieczone w naczyniu żaroodpornym zachowują swój smak i aromat, a także są bardzo jędrne.
Nie jest to jedyny sposób na przygotowanie bulw w piekarniku. Jak upiec buraki w plastrach? W tym przypadku również nie trzeba obierać ich ze skórki, a jedynie pokroić na grube plastry i ułożyć równomiernie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Czas przygotowania buraków zależy od tego, czy chcemy, aby były półtwarde czy miękkie. Warto co jakiś czas sprawdzać stopień ich wypieczenia.
Zdaniem wielu amatorów sztuki kulinarnej pieczone buraki są o wiele lepsze od gotowanych. Jeżeli wiemy już, jak upiec buraki, warto poznać sprawdzone przepisy na dania z wykorzystaniem tych warzyw. Jedną z propozycji jest krem z buraka z dodatkiem twarożku lub koziego sera. Tę gęstą zupę możemy urozmaicić prażonymi pestkami dyni lub słonecznika. Kolejnym pysznym przepisem jest kaszotto z burakami. Do jego przygotowania wystarczy tylko kilka składników: bulion, pieczone buraki, jabłko, kasza pęczak i aromatyczne przyprawy.
Z buraczków możemy przygotować również znakomite różnorodne sałatki w wersji wegetariańskiej z warzywami, a także w towarzystwie mięsa. Sałatka z burakiem nie tylko zapewni nam znakomite doznania kulinarne, lecz także będzie pięknie prezentować się na stole. Dania z buraka możemy przygotowywać zarówno na słodko, marynując go w miodzie i przyprawach, jak i na ostro, posypując warzywo chili lub ostrą papryką.