Zastanawiając się, jak zagęścić zupę, często sięgamy po odrobinę jogurtu lub śmietany. Połączenie jednego z tych produktów z zupą pomoże nadać potrawie pożądaną konsystencję. Należy jednak pamiętać, że jogurt i śmietanę przed wlaniem do gorącego wywaru trzeba wcześniej zahartować.
W tym celu śmietanę wlewamy do kubka lub miseczki, dodajemy pół chochelki gorącego wywaru i łączymy. Jednolity płyn przelewamy do reszty zupy i cały czas mieszamy łyżką, aż się zagotuje. Użycie śmietany lub jogurtu może sprawić, że przesolone danie zyska łagodniejszy smak.
Czasami się zdarza, że podczas przygotowywania naszego popisowego rosołu, wsypiemy zbyt dużo soli. Jak uratować przesoloną potrawę, jeśli nie chcemy do niej dodawać śmietany? W takich sytuacjach często z pomocą przychodzą niektóre warzywa lub owoce. Obierając dużego ziemniaka, przekrajając go na pół i wrzucając do garnka, przesolona zupa może zostać uratowana. Ziemniak powinien wchłonąć większość soli. Podobnie zadziała poćwiartowane jabłko, które wystarczy gotować około 10 minut. Pamiętajmy jednak o wyjęciu „ratunkowych” warzyw i owoców zanim stracą konsystencję pod wpływem ciepła.
Nieraz nawet po takich zabiegach rosół wciąż nie smakuje dobrze. Co zrobić z przesoloną zupą, żeby jej nie zmarnować? Można odlać część wywaru, wystudzić i przełożyć do lodówki lub nawet zamrozić. Porcja takiego rosołu świetnie się nada jak baza do innej potrawy. Mając pod ręką gotowy bulion, w krótkim czasie będziemy mogli przygotować pyszne zupy na rosole np. pomidorową, ogórkową czy gęstą zupę gulaszową. Pozostały w garnku rosół można nieco rozrzedzić przez dodanie wody, oraz pokrojonej włoszczyzny. Oczywiście wtedy, podczas jej przyprawiania, nie używamy już soli.
Chyba nic tak nie psuje humoru czekających na pierwsze danie domowników, jak przesolona zupa. Co zrobić jeśli podczas przyprawiania potrawy, sypnie nam się zbyt dużo soli? Jak uratować przesoloną zupę ogórkową lub pomidorową? Prostym i sprawdzonym sposobem jest włożenie do gotującego się dania woreczka z ryżem, który doskonale i w krótkim czasie wchłonie sporą porcję soli. Pamiętajmy, że ryż trzeba wyjąć z garnka zanim zdąży się rozgotować. Podobnie działają suche skórki od chleba, które potrafią wchłonąć sól jak gąbka. Wrzucamy je na krótko do garnka i wyławiamy sitkiem zanim całkiem rozmiękną.
Szybkim i bardzo starym sposobem na pozbycie się słonego smaku z zupy jest użycie białek z kurzych jaj. Oddzielamy je delikatnie od żółtek i wlewamy do garnka z gorącą zupą. Białka podczas ścieniania się w wysokiej temperaturze, zdążą wchłonąć część soli. Przed podaniem potrawy, wystarczy je zebrać z wierzchu zupy za pomocą sitka.
Jak ugotować rosół lub inną zupę, aby zachowały swój wyważony smak? Przygotowując potrawę, dobrze jest sprawdzić, ile soli znajduje się w poszczególnych składnikach i przyprawach. Warto pamiętać, że buliony w kostkach lub w słoiczkach zawierają już odpowiednią ilość przypraw i soli, dlatego zazwyczaj nie ma potrzeby „dosalać” dania. Zdecydowanie mniej soli dajemy też do zup z dodatkiem podsmażonej kiełbasy lub wędzonego boczku, ponieważ wtedy łatwo o przesolenie zupy. Podczas gotowania dobrze jest często sprawdzać smak potrawy. I pamiętajmy – lepiej dodać zbyt mało soli i ewentualnie doprawić danie później, niż przesadzić z jej ilością.