Szynka wędzona domowym sposobem czy też kiełbasa domowa mogą być popisowym daniem na rodzinnych imprezach. Do wędzenia należy wybrać produkty o świeżym zapachu i zdrowym, różowym kolorze. Szynka musi być wysokiej jakości z widoczną warstwą tłuszczu, który sprawi, że mięso będzie soczyste. Nie należy wykorzystywać mrożonej szynki, ponieważ nie uzyskamy pożądanego efektu.
Mięso powinno być wilgotne i jędrne, a po naciśnięciu palcem musi wracać do poprzedniego kształtu. Warto zaopatrzyć się w szynkę ze sprawdzonego źródła, gdzie jest sprzedawana na wagę. Wówczas będziemy mogli wybrać mięso o dokładnie takiej wadze, jakiej potrzebujemy, zachowując przy tym gwarancję jakości jej pochodzenia.
Zanim przystąpimy do wędzenia szynki, należy poddać ją peklowaniu, czyli moczyć w solance przez około 4-5 dni. Solanka to roztwór wody z solą peklową, czyli solą kuchenną z dodatkiem saletry. Do solanki można dodać ziele angielskie i ulubione przyprawy np. czosnek, liście laurowe, jałowiec, ziele angielskie, rozmaryn, majeranek i czarny pieprz.
Należy pamiętać, że szynka powinna być całkowicie zanurzona w solance. Jak wędzić szynkę? Wkładamy mięso do garnka lub beczki, odkładamy w chłodne miejsce (około 5 stopni C) i codziennie obracamy, aby szynka równomiernie wchłonęła solankę. Przyjmuje się, że na 10 kg szynki przypada 500 g soli peklowej i 4 l wody. Po kąpieli w solance, mięso należy owinąć siatką wędzarniczą. Za smak, zapach i kolor wędzonego mięsa oczywiście odpowiada dym. Do wędzenia należy wybierać tylko drewno drzew liściastych – olcha, buk, dąb i drzewa owocowe. Jedynym wyjątkiem są gałązki jałowca, które możemy użyć w niewielkiej ilości pod koniec wędzenia.
Po zapeklowaniu mięsa, należy je odsączyć i powiesić na haku. Zanim trafi do wędzarni musi być dokładnie osuszone – może to trwać nawet kilkanaście godzin. Do wyboru mamy trzy metody wędzenia: na zimno, na ciepło i na gorąco. Wędzenie na zimno (12-24 stopnie C) pozwala na dłuższe przechowywanie szynki. Proces zajmuje od 4 do 12 dni (6 godzin dziennie). Szynkę wędzoną na ciepło (30-50 stopni C) trzymamy w wędzarni przez kilka godzin w czasie 2 dni. Natomiast jeżeli chcemy wędzić na gorąco (40-65 stopni C) wystarczy tylko 1 dzień przez od 2 do 6 godzin. W tym przypadku szynkę można przechowywać w lodówce tylko przez kilka dni.
Domową szynkę możemy przygotować nawet wtedy, kiedy nie posiadamy ogrodowej wędzarni. Jak wędzić szynkę, żeby była soczysta? Będziemy potrzebować emaliowanego lub żeliwnego garnka oraz drewnianych zrębków, typu borniak. Warto zaopatrzyć się w specjalny garnek do wędzenia. Należy wyłożyć go folią aluminiową (błyszczącą stroną do góry) i pokryć cienką warstwą zrębków wędzarniczych. Następnie kładziemy keksówkę, do której będą spływać płyny z wędliny, by nie moczyły zrębek. Mięso układamy na metalowym sicie lub wieszamy na kijku i przyczepiamy do haczyków zamocowanych w pokrywie garnka.
Należy pamiętać, że wędlina nie może dotykać dna garnka. Przykrywamy naczynie pokrywką i ustawiamy na palniku. Czas wędzenia liczymy od momentu aż zrębki zaczną dymić. Wędzenie zajmuje przeważnie 30-60 minut. Czy można wędzić szynkę bez parzenia? Nie jest ono konieczne, ale zalecane, ponieważ ma na celu wyeliminowanie drobnoustrojów i bakterii. Wystarczy tylko po wędzeniu zanurzyć szynkę w gorącej wodzie z przyprawami (50 stopni C). Czas parzenia jest uzależniony od wielkości mięsa – 50 minut na 1 kilogram.
Regionalna kuchnia polska ma do zaoferowania wiele mięsnych dań – wędzone żeberka wołowe, łopatki, podudzia, kiełbasa z dzika czy kiełbasa jałowcowa to tylko wybrane z nich, które z pewnością zasmakują domownikom.