Po latach wpadek nauczyłam się co zrobić, aby nie wykipiała mi woda z gotujących się ziemniaków i jak zabielić zupę, aby nie zwarzyła się śmietana. Dla każdej osoby, która spędziła trochę godzin w kuchni to pestka, ale jako początkująca gospodyni domowa miałam z tym niemały problem, bo nawet najsmaczniejsza pomidorowa, w której zwarzy się śmietana nie wygląda apetycznie. Dzisiejszą poradę kieruję więc do wszystkich osób, które jak ja kiedyś, stawiają swoje pierwsze kroki w kuchni i błądzą, popełniają błędy i dopiero uczą się, że gotowanie jest proste i przyjemne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad.
Cały sekret tkwi w hartowaniu. Nigdy nie wlewamy śmietany bezpośrednio do garnka z gorącą zupą. Do osobnej miseczki odlewamy nieco gorącej zupy i powoli dodajemy śmietanę ciągle mieszając. Dopiero tak przygotowaną dodajemy do zupy i mieszamy. Zabieloną zupę odstawiamy z gazu. Najczęściej na 1,5 litra zupy dodaję 4-5 łyżek śmietany, ale przy przepisach na blogu znajdziecie dokładne ilości śmietany jakie trzeba dodać.
Jeśli chcemy zabielić i jednocześnie zagęścić zupę, to dodajemy do zimnej śmietany nieco mąki (3 łyżki mąki na 1 opakowanie śmietany) i bardzo dokładnie mieszamy trzepaczką lub widelcem. Tak przygotowaną śmietanę mieszamy z odrobiną zupy i dolewamy powoli do garnka ciągle mieszając.
Jeśli chcemy „odchudzić” naszą zupę to warto zabielić ją jogurtem naturalnym. Do zabielenia zupy można też wykorzystać kefir, mascarpone lub serek śmietankowy. W przypadku jogurtu i kefiru postępujemy dokładnie tak jak ze śmietaną. Mascarpone i serek śmietankowy przed dodaniem do zupy mieszamy bardzo dokładnie z odrobiną jogurtu lub śmietany, a następnie mieszamy z chochlą gorącej zupy. Wlewamy do garnka i ciągle mieszamy.
Procesu nie da się niestety odwrócić ale można zupę przelać przez gęste sitko lub dokładnie zmiksować blenderem. Dobra wiadomość jest taka, że zwarzona śmietana nie zmienia smaku zupy, a jedynie nie dodaje jej uroku.
Życzę Wam cierpliwości, wytrwałości i wielu sukcesów w gotowaniu :)
Polecam też inne porady kulinarne: