Prostota tej potrawy tkwi w sposobie przyrządzania, a smak zależy przede wszystkim od rodzaju mięsa i doboru odpowiedniej papryki. Gulasz można zrobić niemal ze wszystkich rodzajów mięs: od intensywnej w smaku baraniny, przez dziczyznę, wieprzowinę, wołowinę, znacznie delikatniejszego kurczaka, królika czy cielęcinę, na aromatycznej rybie kończąc.
Rodzaj użytego mięsa oraz kolejnych składników (zwłaszcza papryki) ma ogromny wpływ nie tylko na smak gulaszu, lecz także na jego konsystencję. Danie zrobione na bazie kurczaka czy indyka będzie bardzo delikatne i lekko słodkie, z kolei wołowina albo baranina doda do gulaszu charakterystyczną, ostrzejszą nutę. Wybierając paprykę, koniecznie należy sięgnąć po tę pachnącą, dojrzałą, o jędrnych i soczystych ściankach.
Jeśli mimo dodania wielu warzyw i długiego duszenia gulasz wciąż jest zbyt wodnisty, warto zagęścić go odrobiną mąki pszennej. Ten prosty sposób świetnie się sprawdzi w przypadku potrawy z dodatkiem intensywnych przypraw albo bardziej wyrazistych w smaku mięs. W niewielkiej ilości wody wystarczy rozpuścić łyżkę mąki, dokładnie wymieszać, aby nie było grudek, a następnie dodać pod koniec gotowania do gulaszu i energicznie zamieszać. Mąką można zagęszczać takie potrawy jak gulasz wołowy, jagnięcy albo z baraniny.
Tłusta, kwaśna śmietana idealnie nadaje się do zagęszczania nie tylko gulaszu, lecz także większości sosów i zup. Aby przygotowany gulasz był jeszcze bardziej delikatny i śmietankowy w smaku, jak np. gulasz drobiowy, wystarczy dodać niewielką porcję zahartowanej śmietany. Co to oznacza? Że do małego garnuszka dajemy troszkę gotującego się sosu oraz łyżkę śmietany. Połączone składniki przelewamy do gulaszu. Teraz wystarczy już tylko wszystko zamieszać i… gotowe!
Jeśli zależy nam na solidnym zagęszczeniu potrawy, można do zahartowanej śmietany dodać jeszcze łyżkę mąki i bardzo dokładnie wymieszać (żeby nie było żadnych grudek), a następnie przelać do gulaszu, energicznie mieszając dla równomiernego rozprowadzenia.
Aby gulasz był treściwy i sycący, oprócz kawałków mięsa, papryki i cebuli powinien zawierać w sobie również gęsty, aromatyczny sos. W przypadku niektórych dań można go zyskać dzięki odparowaniu wody. Obecność sporej ilości wspólnie duszonych warzyw oraz mięsa sprzyja powstaniu delikatnego sosu, nadającego całej potrawie odpowiedniego smaku.
Zagęszczenie gulaszu w ten sposób jest bardzo proste. Wystarczy pogotować potrawę bez przykrycia, aby nadmiar wody mógł powoli odparować. Należy tylko pamiętać, że im mniej wody, tym potrawa będzie bardziej intensywna w smaku, dlatego też lepiej nie przesadzać z dodawaniem ostrych przypraw oraz soli.
Zagęszczenie poprzez redukcję wody najlepiej sprawdzi się w daniach z dużą ilością warzyw i z delikatniejszego mięsa. Tym sposobem najlepiej zagęścić gulasz z kurczaka lub z królika.
Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na przygotowanie gulaszu, warto dodać do smażącego się mięsa gotowy gulasz w saszetkach (np. WINIARY POMYSŁ NA… gulasz z cebulą i papryką). Gotowa mieszanka odpowiednio zagęści nasze danie i subtelnie podkreśli smak warzyw, dlatego też idealnie nadaje się do przyrządzenia takich dań jak np. gulasz z indyka lub piersi z kurczaka.